TworzymyGłos Regionu

reklama

O Kresach Wschodnich II RP w MZW

Piątek, 29 września 2017 o 16:30, aktualizacja Poniedziałek, 02 października 2017 o 15:56, autor: 3
O Kresach Wschodnich II RP w MZW

W Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się dzisiaj konferencja nauka poświęcona zagadnieniom dotyczącym Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej w okresie II Wojny Światowej. Podczas spotkania w muzeum przybliżono nie tylko historie tamtego rejonu, ale także poruszono problemu ludzi przyjeżdżających z kresów na ziemie zachodnie.

Historia Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej i osób przesiedlonych z tamtych stron na Ziemie Zachodnie jest szczególnie ważna dla wschowian. Korzenie nie jednej rodziny sięgają wschodnich rubieży. Konferencja w Muzeum Ziemi Wschowskiej zorganizowana została przy współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym oddział w Lesznie. Osobne bloki tematyczne konferencji dotyczyły zbrodni dokonanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej na terenach Wołynia i tzw. Małopolski Wschodniej oraz ekspatriacji Polaków z tych regionów na zachód. W ostatnim bloku odbył się szczególnie interesujący dla wschowian wykład pani Barbary Ratajewskiej, traktujący o zasiedlaniu powiatu wschowskiego przez ludność z południowo-wschodnich województw II RP. Osobno została omówiona problematyka dotycząca upamiętnienie losu Kresowian.

Zwieńczeniem obrad było otwarcie ekspozycji planszowej przygotowanej przez IPN Rzeszów pt. „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani”, której tematem jest historia Polaków zesłanych w latach 1768 – 1956 w głąb Rosji i Związku Sowieckiego, na której zaprezentowano liczne materiały źródłowe odnoszące się do tych zesłań. Ponadto przygotowano planszę poświęconą działalności Związku Sybiraków i innym działaniom mającym na celu zachowanie pamięci o „Golgocie Wschodu”. Otwarcie wystawy zostało uświetnione występem wschowskiego chóru „Lutnia”. Chętnych do zapoznania się z nią zapraszamy do końca października.

(olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
30.09.2017 18:57

Warto było spędzić 8 godzin na poznawaniu naszej historii i to tej nam najbliższej. Wśród prelegentów nasze panie wypadły najlepiej. Dzięki klasom licealnym, które "zabezpieczyły frekwencję" nie było wstydu, bo z osób dorosłych było tylko kilku słuchaczy. Żadna to pociecha ale na spotkaniach, które organizuję też za dużo Wschowian nie bywa.

avatar
~Do Jana
01.10.2017 18:30

Panie Janie jakie spotkania pan organizuje? Z checią bym wziął w nich udział.

avatar
~Jan Kotwicki
02.10.2017 10:47

Przepraszam bardzo ale to forum nie jest właściwym miejscem do promowania mojej działalności. Proszę na liście Klubów Gazety Polskiej odnaleźć adres mailowy lub telefon i tą droga kontaktować się.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl