TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Numeracja zębów - jak dbać o zęby?

Piątek, 29 lipca 2022 o 13:56, autor: 0
Numeracja zębów - jak dbać o zęby?

O zęby musimy odpowiednio dbać. Inaczej będziemy narażeni na różnego typu problemy zębowe. Nikt nie przepada za bólem, a ekstrakcja zęba to ostatnie, czego chcemy. I jeszcze jak wygląda numeracja zębów?

Numeracja zębów – jak liczyć zęby?

Wszystko na świecie jest w pewien sposób oznaczone i ponumerowane. Dzięki temu łatwiej jest przekazywać informacje innym osobom na świecie. Istnieje też specjalna numeracja zębów [https://dentinfo.pl/numeracja-zebow/]. Najbardziej popularny jest System Viohla, który podzielił jamę ustna na cztery ćwiartki. Dla zębów stałych została przyjęta numeracja zębów 1-4, a dla mlecznych 5-8.

Prezentuje się to tak:

  • Ćwiartka prawa góra 1 (5)
  • Ćwiartka lewa górna 2 (6)
  • Ćwiartka lewa dolna 3 (7)
  • Ćwiartka prawa dolna 4 (8)

Do tej liczby dodaje się numer zęba według tradycyjnej numeracji 1-8. Dlatego np. pierwszy trzonowiec stały na prawo w szczęce oznaczamy jako 16. Jeśli chodzi o zęby mleczne, to mamy np. 61 – górna lewa jedynka.

Czym są zęby mleczne?

Pierwsze zęby wyrastają człowiekowi przeważnie w 6. miesiącu życia. Poprzedza je ból i swędzenie dziąseł, co dla niemowlęcia nie jest przeważnie przyjemnym czasem. Co ciekawe, jeśli matka nie zadba o swoje zęby, to u dziecka może wystąpić próchnica już przy mleczakach.

Dorośli mają przeważnie 32 zęby stałe. Jeśli chodzi o zęby mleczne [https://dentinfo.pl/zeby-mleczne/], to dzieci mają ich przeważnie 20. Wyrzynają się one od 6. do 33. miesiąca życia dziecka. A od 6 do 12 roku życia można spodziewać się pojawiania się stałych zębów.

Jak zadbać o zęby mleczne?

Już podczas ciąży dobrze jest, by matka udała się do dentysty i sprawdziła stan swojego uzębienia. Może to bowiem wpłynąć na późniejszy stan zdrowia zębów u malucha. Jeśli będą zdrowe, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy u dzieci do 3. roku życia.

Czasami jednak występują problemy zębowe [https://dentinfo.pl/problemy-zebowe/] u maluchów. Przyczynami są przeważnie błędne nawyki np. zbyt długie korzystanie z butelki do karmienia, zasypianie z nią, a nawet korzystanie z niektórych leków.

Warto też nie podawać dziecku zbyt wcześnie cukru, gdyż i to może mieć wpływ na rozwój chorób zębów.

Żeby ograniczyć ryzyko problemów zębowych, najlepiej zaszczepiać w dziecku zdrowe nawyki, jak regularne odwiedzanie dentysty oraz mycie zębów czy mała ilość produktów z cukrem.

Kiedy jest konieczna ekstrakcja zęba?

W wielu przypadkach możliwe jest wyleczenie zęba. Czasami jednak uszkodzenia są na tyle poważne, że nie obędzie się bez ekstrakcji. Chodzi tu o takie sytuacje jak:

  • Ropne zapalenie miazgi
  • Martwica
  • Nawracające ropnie
  • Zęby mądrości, które mają utrudnione wyrzynanie
  • Zwichnięte zęby
  • Zakażenie bakteryjne zębopochodne
  • Złamanie korony
  • Zęby mleczne, które uniemożliwiają wyrośnięcie zębów stałych

Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?

Na początek dentysta powinien przeprowadzić wywiad chorobowy i stomatologiczny. Wykonuje się przeważnie badania rentgenowskie i ocenia stopień trudności zabiegu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie wizyta u chirurga szczękowego.

Następnie dochodzi do znieczulenia okolic usuwanego zęba. Czasami może być konieczne także znieczulenie dożylne lub nawet uśpienie pacjenta. Wtedy konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która zadba potem o bezpieczeństwo pacjenta w drodze do domu.

Gdy zakończona jest ekstrakcja zęba [https://dentinfo.pl/ekstrakcja-zeba/], pacjent powinien otrzymać listę zaleceń. Warto robić sobie okłady z lodu, unikać gorących płynów i nadmiernego wysiłku. Dyskomfort powinien minąć do 2 tygodni od wykonania zabiegu.

Jest jednak prosty sposób, by uniknąć takiego zabiegu: dbać o zęby. Regularne wizyty u dentysty, unikanie cukru i dokładne mycie zębów w tym pomogą.

Problemy zębowe – najczęstsze choroby zębów

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, na jak wiele rzeczy wpływa nasze dobre uzębienie. Gdy przestajemy dbać o zęby możemy narazić się na:

  • Problemy zębowe stomatologiczne np. luki w szczęce, wady zgryzu, choroby zębów
  • Choroby układu krążenia np. udar lub zawał
  • Problemy ginekologiczne np. przedwczesny poród, poronienie
  • Problemy gastryczne np. nieświeży oddech, bóle żołądka, refluks
  • Choroby nerek
  • Sepsa
  • Zaburzenie w obrębie głowy

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zębów i stomatologii? Zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl