TworzymyGłos Regionu

reklama

Nowa wystawa w muzeum inauguruje jubileusz 50-lecia działalności placówki

Czwartek, 01 marca 2018 o 16:07, aktualizacja Wtorek, 06 marca 2018 o 13:36, autor: 4
Nowa wystawa w muzeum inauguruje jubileusz 50-lecia działalności placówki

28 lutego w Muzeum Ziemi Wschowskiej otwarto wystawę ,,Świadkowie minionych pokoleń". Jak mówiła dyrektor placówki Marta Małkus, to wyjątkowa wystawa, ponieważ inauguruje rok, w którym muzeum będzie obchodziło 50 lat działalności. Wystawa została przygotowana przez Bartosza Tietza, archeologa z MZW. Otwarciu ekspozycji towarzyszyła obecność członków Stowarzyszenia Bukówczan Manu z Bukówca Górnego z Zofią Dragan na czele.

Tytuł wystawy, jak mówił jej twórca, miał zwrócić uwagę nie tyle na zabytek, jako przedmiot, który jest mniej lub bardziej cenny. Bartosza Tietza bardziej interesowało tutaj świadectwo o ludziach, którzy obcowali na co dzień z tymi eksponatami.

- Warto spojrzeć na zabytki, jak na źródło historyczne, mówiące o tym, jak żył człowiek w przeszłości - mówił Bartosz Tietz - jakie czynności wykonywał, jak spędzał wolny czas lub jak za jego sprawą wyglądały uroczystości weselne.

Warto dodać, że dzięki Stowarzyszeniu Bukówczan Manu we wschowskim muzeum zostały udostępnione zbiory przechowywane w Izbie Regionalnej w Bukówcu Górnym.

- Bukówiec Górny przez swoją specyfikę i znaczną hermetyczność zachował i utrzymał dziedzictwo kultury ludowej - mówił Tietz - z takich szczególnie interesujących elementów kultury ludowej, która zachowała się w Bukówcu jest kapela dudziarska, nieodłączny element wesel w dawniejszych czasach i częściowo - myślę - również dzisiejszych.

Wystawa zawiera również część archeologiczną.

- Można się w tej części zapoznać między innymi z historią badań archeologicznych na ziemi wschowskiej, która liczy sobie już ponad 300 lat. Już pod koniec XVII wieku pojawiały się informacje o odkryciach archeologicznych - mówił Bartosz Tietz.

Niezwykle ciekawym dopełnieniem otwarcia wystawy był występ Kapeli Dudziarskiej Manugi oraz Zespołu Regionalnego, poprzedzony komentarzem Zofii Dragan.

Wystawa będzie dostępna do 30 marca 2018 roku w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
06.03.2018 20:47

A film "Luter i rewolucja protestancka" G.Brauna został przemilczany. Jak to jest z lokalnymi mediami: one relacjonują wydarzenia czy mają ambicję kreowania rzeczywistości? Gdzie się podziała wschowska inteligencja?

avatar
~Savir vivre
08.03.2018 21:36

Panie Kotwicki! Odrobinę taktu! Artykuł pokazuje absolutnie unikalną rzecz naszego regionu, autentyczny folklor i genialne wprost zabiegi miejscowego Muzeum o odzyskanie pełnej tożsamości Wschowy przez historie, a pan wyjeżdża ze swoim całkowicie niszowym wydarzeniem, jakim niewątpliwie był sam wspomniany film i forma jego pokazania we Wschowie. Nie dziwi mnie absolutnie, że redakcja zw wyeliminowała ten poroniony płód ze świata zjawisk kultury, gdyż nie miał on z kulturą wiele wspólnego. Sposób, w jaki pan i pański kolega, asystent Brauna, przedstawiliście publiczności wspomniany kicz, urąga wszelkim prawom przyzwoitości nawet w małym miasteczku. Najwyraźniej nie chcemy tutaj takiej zmanipulowanej "prawdy" o Lutrze, gdyż w większości przypadków osób zainteresowanych historią miasta wiemy o Lutrze i jego błogosławionej posłudze ludowi bożemu więcej, niż pan braun. A to za sprawą wschowianina sprzed wieków, Waleriusza Herbergera, dla którego Luter był po prostu bratem w Chrystusie i prawdziwym wsparciem duchowym, o czym mógł się pan osobiście przekonać podczas wykładu dra Adama Kalbarczyka nt. wschowskiego kaznodziei serca, jak go nazywano. Tak zły człowiek, jakim przedstawia Lutra film Brauna, nie mógłby rodzić tak dobrych owoców, jak Herberger z jego całym oddaniem Chrystusowi, z jego życiem i posługą kościołowi. Proszę, nie siejcie więcej tej zgnilizny, jaką film Brauna zawiera i nie róbcie ludziom wody z mózgu, bo zasługą Lutra jest i pozostanie fakt, że tzw. kościół katolicki skompromitował się, próbując pośredniczyć w zbawieniu, jakie otrzymaliśmy od miłosiernego Ojca za darmo w Jezusie Chrystusie. Oby otworzyły się pańskie oczy. A wracając do komentowanego artykułu: brawo, brawo, brawo! Czapki z głów przed działalnością MZW i przed dziećmi z Bukówca Górnego

avatar
~Do Savir vivre
08.03.2018 23:06

Wielkie dzięki za ten komentarz.

avatar
~Kotwicki Jan
09.03.2018 02:02

Anonimowo to można bełkotać co ślina na jezyk przyniesie. Ciekawe kto by podpisał się pod powyzszym tekstem oficjalnie? Na razie nikt - film jest przemilczany. A na wykładzie ks. prof. Kalbarczyka byłem i nawet zadałem mu pytanie a dotyczylo właśnie tego, jak mógł ujawnić się tak wspaniały kaznodzieja w oparciu o tak potworną ideologię jaką był luteranizm. I wtedy nastąpiło naprawdę niegrzeczne zachowanie sie dyr M.Małkus bo uznała że ks. profesor niezbyt "profesjonalnie" odpowiada na pytanie, przerwała brutalnie i ona zaczęła kontynuowac odpowiedz. Więc proszę mnie nie pouczac ani nie sugerować co jest Wschowianom potrzebne a co nie. Prawdziwa promocja filmu i debata na temat luteranizmu jest dopiero przed nami i wtedy okaże się ilu oświeconych inteligentów wschowskich będzie chętnych do otwartej dyskusji.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl