Ruszyła kampania społeczna mająca na celu uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach, jakie niesie za sobą tlenek węgla, czyli czad. Zatrważające jest to, że co czwarty Polak jest przekonany, że wyczuje zagrożenie, sądząc iż gaz ten ma charakterystyczną woń.
Z przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji badań wynika, że Polacy mają bardzo niską znajomość, jaką niesie za sobą czad. Tymczasem każdego roku tylko w naszym regionie kilkadziesiąt osób trafia do szpitali po zatruciu tlenkiem węgla. Wiele z nich nie udaje się uratować. Wyniki badań wskazują, że 41% Polaków twierdzi, iż potrafi rozpoznać czad. Co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Tylko co piąty Polak wie, że ten bezwonny i bezbarwny gaz można wykryć tylko za pomocą specjalnych czujników.
W skali kraju statystyki wyglądają przerażająco. W sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. Z kolei tylko od września tego roku 169 osób zostało poszkodowanych a 1 osoba zmarła.
Podobnie niska świadomość mieszkańców związana jest z zagrożeniem pożarowym. Z badań wynika, że ponad 1/4 Polaków uważa, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być ostrożnym. Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Tymczasem według statystyk straży pożarnej, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8% uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.
W ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” na antenie ogólnopolskich i lokalnych rozgłośni radiowych przeprowadzone zostaną rozmowy z ekspertami Państwowej Straży Pożarnej. Dla słuchaczy zorganizowane zostaną konkursy, w których do wygrania będą czujki dualne wykrywające czad i dym.
(źródło: KP PSP we Wschowie)