Co zabrać ze sobą w góry? Kurtka, spodnie i raczki
Być może to pytanie wydaje się trywialne, ale warto sobie na nie odpowiedzieć przed wyruszeniem na szlak. Wiele zależeć będzie od pogody, jednak wybierając się na dużą wysokość, można z grubsza przewidzieć potencjalną temperaturę czy siłę wiatru.
Na pewno przyda się odpowiednia kurtka i spodnie, a być może nawet puchowy sweter. Nie może także zabraknąć grubych skarpet i ciepłych rękawiczek.
W okresie zimowym na wyposażeniu każdego turysty powinny znaleźć się raczki. Kilka egzemplarzy w atrakcyjnej cenie odnaleźć można na: e-horyzont.pl/wspinanie/sprzet-zimowy/raki-wspinaczkowe/raczki.html. Pasują na każdy rodzaj obuwia, są dość lekkie i zapewnią przyczepność na zbitym śniegu i śliskim lodzie. Zwykłe raczki doskonale nadadzą się na łatwe i średnie szlaki. Na trudniejsze wyprawy warto zaopatrzyć się jednak w raki.
Nie wolno zapominać o nawodnieniu. Butelki z wodą i termosy
Wspinając się w górę, organizm po pewnym czasie zaczyna się męczyć. Wtedy warto mieć na podorędziu jakiś napój. Woda mineralna jest podstawą, jeżeli chodzi o nawadnianie organizmu, jednak z uwagi na miejsce w plecaku nie powinno się przesadzać z jej ilością.
W zapasie dobrze jest mieć także dowolny izotonik, który zapewni organizmowi potrzebne elektrolity, a w zimie nawet coś cieplejszego. Przed wyruszeniem w drogę dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie sobie termosu gorącej herbaty, która będzie mogła rozgrzać strudzonego wędrowca podczas krótkiego postoju. Termosy i bidony można znaleźć na: e-horyzont.pl/marki/hydro-flask.html.
Jest to znakomita i ekologiczna alternatywa dla plastikowych opakowań, która pozwoli na utrzymanie temperatury drogocennego napoju. W zależności od preferencji zaparzyć można w nich herbatę, kawę czy nawet ciepłą wodę z miodem i cytryną, wymieszaną z izotonikiem. Warto wybrać odpowiedni rodzaj herbaty, taki jak żurawina z cytryną bądź czekolada z chilli, aby otrzymać pełną dawkę niezbędnych minerałów i witamin.
Jak przygotować się na kilkudniową wyprawę? Higiena i nocleg
Wyprawa na więcej niż jeden dzień jest już zupełnie innym doświadczeniem, szczególnie jeśli nocleg planuje się w schronisku. Przedmiotami, których nie wolno zapomnieć są ręczniki, ale niezbyt duże, szczoteczka i pasta do zębów, mydło lub żel w saszetkach oraz chusteczki higieniczne. Taki zestaw to zupełnie minimum, które powinno wystarczyć przy krótszych, kilkudniowych trasach.
Warto także zaopatrzyć się w karimatę i śpiwór, który zapewni komfort podczas chłodnych, wietrznych nocy w schronisku. Jeżeli planuje się noc pod gołym niebem, namiot jest oczywistością.
Warto rozważyć także specjalistyczny sprzęt wysokogórski, do którego zaliczyć można różne kaski i uprzęże, zestaw pierwszej pomocy, okulary czy czekany. Nie jest to rzecz jasna kompletna lista, ale zawiera podstawowe przedmioty, które powinny znaleźć się w ekwipunku podróżnika górskiego. Nie należy przecież zapominać o bezpieczeństwie.