Założenia uprawy bezorkowej
Uprawa bezorkowa to uproszczona technika rolnicza, która eliminuje użycie tradycyjnego pługa. Gleba jest poddawana jednoczesnemu spulchnianiu i mieszaniu, bez odwracania ziemi. Poza korzyściami wynikającymi z samego uproszczenia procesu uprawy warto wspomnieć, że dzięki uprawie bezorkowej w glebie pozostaje część resztek pożniwnych poprawiających żyzność podłoża.
Rola maszyn w uprawie bezorkowej
Zgodnie ze swoją nazwą uprawa bezorkowa eliminuje konieczność stosowania pługa. Do korzystania z tej techniki wykorzystuje się inne maszyny. Najważniejszą jest specjalny siewnik umożliwiający siew bezorkowy. W urządzeniu tym wykorzystuje się między innymi wał oponowy i talerze faliste.
Rola przedplonu i międzyplonu w uprawie bezorkowej
Uprawa bezorkowa ma sens, jeśli na powierzchni gleby pozostaną rozdrobnione szczątki organiczne, które muszą być po podłożu rozprowadzone równomiernie. Aby było to możliwe, koszenie powinno odbywać się maksymalnie nisko, co zapewnia, że kombajn dokładnie rozdrobni źdźbła. Płodozmian nie może ograniczać się wyłącznie do zbóż, ponieważ niezbędne resztki roślin pozostawione na polu w uprawie bezorkowej stanowią źródło patogenów wywołujących choroby zbóż.
Gdy uprawa bezorkowa dotyczy roślin, które nie pozostawiają po sobie zbyt wielu resztek organicznych, albo kiedy te resztki są zabierane, jak ma to miejsce w przypadku słomy, uprawa bezpłużna wymaga zastosowania międzyplonu, który zadba o odpowiednią kondycję gleby.
Istnieje wiele błędów dotyczących uprawy bezorkowej, które popełniają mniej doświadczeni w tej materii rolnicy. Aby dowiedzieć się, jak ich uniknąć, odwiedź stronę: https://www.syngenta.pl/blog/uprawy/zboza/uprawa-bezorkowa-najwazniejsze-informacje-i-czeste-bledy.