Strażacy od lat cieszą się największym zaufaniem w społeczeństwie, które docenia ich ciężką i niebezpieczną pracę. Niejednokrotnie ratując życie, zdrowie i dobytek ludzi, narażają sami siebie. Często to właśnie strażacy, czy to zawodowi czy ochotnicy, są pierwszymi na miejscu wypadku. Dzień Strażaka to moment, w którym społeczeństwo ma szanse powiedzieć „dziękujemy”, a strażacy docenieni są poprzez awanse i odznaczenia. Tak też było na wschowskim rynku, gdzie prócz strażaków i władz samorządowych zebrało się dużo mieszkańców miasta, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność. W trakcie oficjalnych obchodów strażakom zawodowym, ochotnikom i sympatykom wręczono awanse zawodowe i medale. Rozpoczynając uroczystości komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, st. Bryg. Tomasz Sosnowski zaznaczał, że służba strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów.
- Dziś jednostki ochrony przeciwpożarowej zajmują się walką z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, a także ratownictwem technicznym, chemicznym, ekologicznym oraz medycznym. Takie kompleksowe podejście do ratownictwa powoduje, że nasza teoretycznie podstawowa działalność, czyli gaszenie pożarów, stanowi w skali kraju około 30 procent interwencji straży pożarnej. W powiecie wschowskim w 2016 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały podczas 752 zdarzeń, ale pożary stanowiły tylko 16 procent z nich – mówił komendant.
Takie statystki wymagają od strażaków posiadania specjalistycznego sprzętu oraz ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności. Za tą ciągłą pracę i częste narażanie swojego życia dziękowali licznie zgromadzeni goście.
- Zostałem poproszony aby w imieniu służb, a także samorządów powiatu podziękować i pogratulować za waszą prace. Powiem, że czuje się trochę niezręcznie, bo sam otrzymałem niespodziewanie odznaczenie lecz oddałbym ten medal za to, żeby nigdy nie brakowało kandydatów do pracy w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, ale przede wszystkim, żeby nigdy nie zabrakło ochotników do pracy w Ochotniczych Strażach Pożarnych – mówił starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka. – Bez ochotników ciężko wyobrazić sobie działania ratownicze na terenie każdego powiatu w Polsce. Ochotnicy działając z zawodowcami powodują, że my mieszkańcy możemy czuć się bezpiecznie. Za to wszystko w imieniu samorządowców dziękuje. Wracajcie zawsze cali i zdrowi z każdej akcji, aby zawsze święty Florian był z wami i was ochraniał.
Prócz starosty powiatu swoje podziękowanie dla strażaków złożyli jeszcze radny sejmiku województwa lubuskiego Klaudiusz Balcerzak oraz burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Elżbieta Rahnefeld. W trakcie obchodów Dnia Strażaka także i strażacy dziękowali za wsparcie, które otrzymują od samorządów z terenu powiatu. Dzięki, jak podkreślali komendanci, bardzo dobrej współpracy udaje się modernizować sprzęt, komendę i remizy OSP. Prócz części oficjalnej przygotowano również wiele atrakcji, pokazów sprzętu i działań strażaków. Na scenie zaprezentowały się również mażoretki z grupy „Finezja”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta czy przedszkolaki ze wschowskich przedszkoli.
Pełna galeria zdjęć znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/pg/ziemiawschowska/photos/?tab=album&album_id=1429999547038631
(red.)