Twórczość Mirosława Pateckiego to jednak nie tylko rzeźba monumentalna. Jest on autorem rzeźb ołtarzowych, pomników w przestrzeni publicznej, tablic pamiątkowych, fontann i sztukaterii w zabytkowych wnętrzach. Wiele jego projektów zostało zrealizowanych we Wschowie. Są to m.in. wnętrze kaplicy Papieskiej, dekoracja sgraffito i ołtarze św. Krzysztofa, Floriana i Jerzego w klasztorze oo. Franciszkanów, wystrój wnętrza szkoły muzycznej, pomnik Kresowian na Zielonym Rynku, tablica poświęcona patronowi dawnego Gimnazjum nr 2 – Janowi Pawłowi II, kopia rzeźby na fontannie przy ul. Łaziennej i lwa z Lwiego Mostku.
Ważnym elementem jego działalności artystycznej są prace konserwatorskie związane z rzeźbą i sztukaterią np. dla pałacu Lobkowitzów w Żaganiu czy rokokowego pałacu w Ciążeniu. Wykonał również rzeźbę ilustrującą legendę o kocie dla Bytomia Odrzańskiego czy figurę Matki Boskiej do zespołu rzeźb apostołów dla kościoła pw. Zesłania Ducha Św. w Zielonej Górze. Szkice i ilustracje do tych prac zostaną zaprezentowane na wystawie.
Jest to pierwsza indywidualna wystawa twórczości Mirosława Pateckiego. Prezentowana będzie do 29.12.2019 r. w siedzibie MZW przy pl. Zamkowym 2.
Na wernisaż zapraszamy 30.10.2019 r., w środę, o godz. 17.00.
Mirosław Patecki – absolwent wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1970 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zwycięzca konkursu na pomnik Orląt Lwowskich we Wrocławiu w 1988 r. Uczestnik okresowych wystaw w lubuskich Salonach Jesiennych, na wystawie jubileuszowej ZPAP w Zielonej Górze. Autor figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie odsłoniętej w 2010 r. Uczestnik 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie w 2012 r.
(MZW)