Wykład Bartosza Tietza w Muzeum Ziemi Wschowskiej
Prelekcja zatytułowana "'Wschowscy barbarzyńcy u schyłku starożytności" odbędzie się 14 grudnia 2024 roku o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum przy placu Farnym 3. W pierwszej części Bartosz Tietz omówi historię badań i koncepcje naukowe dotyczące wpływów rzymskich i wędrówek ludów na ziemi wschowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego. Druga część będzie prezentacją wyników studiów archeologiczno-historycznych nad tytułowym zagadnieniem.
Bartosz Tietz, archeolog i kierownik Działu Merytorycznego Muzeum Ziemi Wschowskiej, jest autorem książki "Franz Pfützenreiter i początki archeologii na ziemi wschowskiej". Publikacja ta będzie dostępna do nabycia podczas wykładu. Działalność dr. Franza Pfützenreitera, założyciela i pierwszego dyrektora przedwojennego Heimatmuseum Fraustadt, miała kluczowe znaczenie dla rozwoju archeologii w regionie.
ZOBACZ: Geneza ziemi wschowskiej. Wykład Bartosza Tietza na Dni Wschowy (VIDEO)
Dlaczego warto poznać późną starożytność Barbaricum?
Okres późnej starożytności na terenach położonych na północ od Cesarstwa Rzymskiego jest często pomijany w programach nauczania. Wynika to z dawnych sporów naukowych między polskimi a niemieckimi uczonymi w okresie międzywojennym. Wykład Bartosza Tietza stanowi próbę przybliżenia tego ważnego, lecz zapomnianego fragmentu dziejów.
Miłośnicy historii mogą kojarzyć świat europejskich barbarzyńców z serialu "Barbarzyńcy" czy filmu "Gladiator". Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że w wydarzeniach takich jak wojny markomańskie mogli uczestniczyć mieszkańcy dorzecza Odry i Wisły. Planowana prelekcja ma na celu popularyzację tej tematyki.
Aktualizacja: Zmiana daty spotkania. Wykład odbędzie się 18 grudnia (środa) o godzinie 17:00.
Źródło: MZW