Elżbieta Anna Polak: "Nikt za nas tego nie zrobi"
Elżbieta Anna Polak, ustępująca marszałkini województwa lubuskiego, otworzyła wydarzenie, podkreślając znaczenie aktywności i odwagi w działaniu. "My musimy zrobić to same. Musimy odważnie brać sprawy w swoje ręce," apelowała do zgromadzonych kobiet, wskazując na konieczność własnej inicjatywy i proaktywności.
Marszałkini podkreśliła również postępy, jakie poczyniono w regionie w kwestii równości, w tym mianowanie pełnomocniczek ds. równości i etyki oraz przyjęcie Europejskiej Karty Równości. Jednak zaznaczyła, że mimo tych działań, Polska spadła w rankingu UE dotyczącym równego traktowania kobiet i mężczyzn, co pokazuje, że nadal jest wiele do zrobienia.
Postulaty: edukacja, zdrowie i równe prawa
Podczas kongresu poruszono tematy związane z dostępem do edukacji, ochrony zdrowia, a także praw reprodukcyjnych. "Chcemy rodzić bez bólu, chcemy dostępu do bezpłatnych badań prenatalnych, chcemy, żeby program in vitro był powszechny i dostępny w całym kraju," wymieniła Polak, wskazując na konkretne postulaty zgromadzonych.
Marszałkini zaznaczyła również, że w regionie lubuskim zrealizowano wiele inicjatyw prozdrowotnych i edukacyjnych, w tym utworzenie nowych miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz zmniejszenie zadłużenia szpitali.
Przeciwko agresji i podziałom
"Nie chcemy agresji, nie chcemy hejtu, nie chcemy nienawiści. Nie chcemy Polski podzielonej," deklarowała marszałkini, wzywając do jedności i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości. W kontekście zbliżających się wyborów podkreśliła znaczenie kobiecego głosu i aktywności wyborczej.
Jerzy Buzek: "Walczymy o podstawowe prawa człowieka"
W wydarzeniu zdalnie uczestniczył również były premier Jerzy Buzek, który podkreślił, że walka o równość i prawa kobiet to walka o podstawowe prawa człowieka. "Walczymy o równość, która wydaje się oczywista, a jednak jest tak trudna do osiągnięcia," mówił Buzek, przypominając o 100-leciu uzyskania przez kobiety prawa do głosowania.
Co jest kobiecą siłą?
Małgorzata Ohme, psycholożka, w swoim wykładzie pt. „Zbuduj prawdziwą kobiecą siłę” mówiła o znaczeniu samorozwoju, odwagi i wsparcia dla mężczyzn, którzy pozostają w tyle. "Prawdziwa siła jest wtedy, kiedy wy, wszystkie kobiety każdego dnia budujecie swoją siłę," podkreśliła Ohme, zaznaczając, że siła wynika z pokonywania własnych lęków i działania w obliczu strachu.
Nagrody i wyróżnienia
Kongres był również okazją do uhonorowania aktywnych i zaangażowanych Lubuszanek. W konkursie „Kobieta Roku Województwa Lubuskiego” przyznano nagrody w pięciu kategoriach, a wyróżnienie specjalne otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA.
Nie zabrakło również wschowskiego akcentu."Wschowski Kongres Kobiet do tytułu Kobieta Roku Województwa Lubuskiego, zgłosił bardzo lubianą i operatywną Renatę Chilarską", relacjonuje Urszula Chudak. Zgłoszeń było sporo. Zwyciężczyni w swojej kategorii mogła być tylko jedna z nich - wszystkie zaś zostały nagrodzone wielkimi brawami, upominkami i dyplomami. Nasza nominowana, również!
Zwyciężczyniami zostały:
- Działalność artystyczna – Maria Fraszewska
- Działalność naukowo-badawcza – Profesorka doktorka habilitowana inżynierka Justyna Patalas-Maliszewska
- Działalność biznesowa – Jolanta Taberska
- Działalność obywatelska – Joanna Liddane
- Działalność na rzecz drugiego człowieka – Monika Jarysz
Bogaty program wydarzenia
Wydarzenie uzupełniły pokazy mody oraz działania promujące zdrowy styl życia, w tym punkty konsultacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej i zdrowego odżywiania. Przed kongresem odbył się również Różowy Marsz, mający na celu zwrócenie uwagi na znaczenie regularnych badań w profilaktyce zdrowotnej kobiet. Kongres zakończył się koncertem Reni Jusis i wspólnymi tańcami.
Źródło/foto: Lubuskie.pl