Na informację o wschowskim klubie motorowym ,,Unia" trafiłem w publikacji Barbary Ratajewskiej ,,Wschowa w latach 1945-1950. W 70. rocznicę powrotu do Polski". Co ciekawe, przypis do tej informacji odsyła do pracy magisterskiej Rodryga Wiśniewskiego ,,Dzieje Szkolnego Klubu Sportowego „Sparta” przy Liceum Ogólnokształcącym we Wschowie w latach 1947-1972", Poznań 1976. Nie będę ukrywał, że szczęśliwie dotarłem do pracy magisterskiej pana Rodryga, z której wynika, że klub sportowy ,,Unia" był jednym z pierwszych klubów, który powstał we Wschowie po jej wyzwoleniu. Działał prężnie na terenie całego ówczesnego województwa poznańskiego, a wyścigi uliczne przyciągały znanych zawodników. Ze zdjęć, które posiada pan Zdzisław Rygusik, można wnioskować, że w zawodach uczestniczyło co najmniej kilkunastu zawodników, a trasa zawodów biegła na pewno ulicą Niepodległości.
W pracy magisterskiej Rodryga Wiśniewskiego czytamy: ,,Bardzo żywotny był po wyzwoleniu klub motorowy ,,Unia", którego założycielami byli Stankowski, Trybocki, Pawełkiewicz, Nowacki i inni. Z inicjatywy motoklubu ,,Unia" czyniono próby utworzenia we Wschowie sekcji żużlowej. W roku 1948 bieżnia stadionu lekkoatletycznego zamieniona została na prowizoryczny tor żużlowy, a w zawodach propagandowych (w znaczeniu popularyzujących - przyp. red.) startowali ojciec i bracia Smoczykowie z Leszna. Brak sprzętu nie pozwolił na rozwój sekcji żużlowej, a Wschowa straciła bieżnię lekkoatletyczną o doskonałej nawierzchni zasypanej grubą warstwą żużlu i zdewastowaną doszczętnie przez motory" (s.19).
Klub ,,Unia" działał do 1950 roku. Dowiadujemy się o kłopotach klubu przy okazji posiedzenia Zarządu Związkowego Klubu Sportowego ,,Ogniwo". ZKS ,,Ogniwo" powstał 15 maja 1950 roku, a posiedzenie Zarządu, o którym mowa miało miejsce 31 lipca 1950 roku. Wtedy to głos zabrał ,,obywatel Stankowski" przedstawiciel ,,Unii", który obszernie zrelacjonował powstanie, rozwój i upadek klubu motorowego. Stankowski przekonywał Zarząd ZKS ,,Ogniwo", aby przejął klub motorowy. Niestety członkowie Zarządu uznali, że to zbyt drogi sport i najzwyczajniej w świecie finansowo nie opłaca się ani organizować zawodów motorowych, ani utrzymywać odpowiedniego sprzętu motorowego. Odłożono ten temat na czas późniejszy i wszystko wskazuje na to, że tego też dnia ostatecznie klub motorowy ,,Unia" stracił wszelkie nadzieje na kontynuację swojej działalności.
Rafał Klan/zdjęcia pochodzą ze zbiorów Pana Zdzisława Rygusika
Poniżej zamieszczamy dwa zdjęcia, które udostępniamy dzięki zgodzie i życzliwości Pana Zdzisława Rygusika. Są to zdjęcia z wyścigów ulicznych, jakie odbywały się we Wschowie. Jedno zdjęcie na pewno przedstawia ulicę Niepodległości. Nie ma natomiast pewności na jakiej ulicy zrobiono drugie zdjęcie. Może ktoś z Państwa będzie wiedział?