Muzyka z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble
Publiczność miała okazję usłyszeć utwory pochodzące z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dyrygent Andrzej Kosendiak wprowadził słuchaczy w klimat epoki, opowiadając o znaczeniu kultury muzycznej tamtego okresu. „Wiemy, że był to piękny, potężny kraj, silny terytorialnie. Pamiętamy wszystkie zwycięstwa militarne, ale w XVII wieku Polska była również wspaniałym centrum kultury. Była tam architektura, literatura, i muzyka na europejskim poziomie” – mówił Kosendiak.
Podczas koncertu wykonano trzy utwory Mikołaja Zieleńskiego, który działał na dworze królewskim w kapeli Zygmunta III Wazy. Kolejne utwory to dzieła Adama Jarzębskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Kaspara Förstera, Marcina Józefa Żebrowskiego, Antoniego Milwida i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Zobacz: Unity Orchestra i Magdalena Makowska. Finał XX Królewskiego Festiwalu Muzyki (VIDEO)
Kosendiak zwrócił uwagę na trudności związane z zachowaniem muzycznego dziedzictwa Polski. „Chcę powiedzieć, że do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo niewiele tych utworów. Niestety, mieliśmy historię obfitującą w konflikty. Nasze położenie między Niemcami a Rosją spowodowało, że utraciliśmy nie tylko wspaniałe zabytki i pałace, które są odbudowywane, ale również archiwa, w tym archiwa nutowe, które spłonęły lub zostały wywiezione. Zostaliśmy pozbawieni tego dziedzictwa” – wyjaśnił dyrygent.
Wrocław Baroque Ensemble - wybitni muzycy i różnorodny program
Zespół Wrocław Baroque Ensemble składał się z wybitnych muzyków, w tym Aldony Bartnik i Aleksandry Turalskiej (sopran), Radosława Pachołka (kontratenor), Macieja Gocmana (tenor), Jaromira Noska (bas), Aureliusza Golińskiego i Klaudii Matlak (skrzypce), Julii Karpet (viola da gamba), Krzysztofa Karpet (wiolonczela), Przemysława Vacka (teorba) oraz Marty Niedźwieckiej (pozytyw).
Program koncertu obejmował utwory takich kompozytorów jak:
- Mikołaj Zieleński: Ecce Virgo concipiet, In monte Oliveti, Vox in Rama
- Adam Jarzębski: In Deo Speravit
- Stanisław Sylwester Szarzyński: Veni Sancte Spiritus
- Kaspar Förster: Ad arma fideles, Credo quia redemptor, Celebramus te Jehova
- Marcin Józef Żebrowski: Sonata a tre
- Antoni Milwid: Semper mi Jesu
- Grzegorz Gerwazy Gorczycki: Jesu corona virginum, Illuxit sol
Zobacz: Sara Powaga i Krystian Klej - koncert kameralny we Wschowie (VIDEO)
Andrzej Kosendiak - dyrygent z misją
Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, jest znany ze swojego zaangażowania w promowanie muzyki dawnej. Od 2005 roku pełni funkcję dyrektora generalnego NFM, a jego działania mają na celu przywrócenie do życia zapomnianych dzieł muzycznych. Kosendiak jest inicjatorem wielu festiwali i projektów edukacyjnych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Akademii Muzyki Dawnej.