TworzymyGłos Regionu

reklama

Szacowanie strat po powodzi w gm. Szlichtyngowa. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Środa, 02 października 2024 o 15:03, aktualizacja Środa, 02 października 2024 o 18:06, autor: 0
Szacowanie strat po powodzi w gm. Szlichtyngowa. Gdzie i jak złożyć wniosek?

Na terenie gminy Szlichtyngowa wciąż prowadzone są patrole wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzek Odra i Barycz. W terenie pracują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Szlichtyngowa oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szlichtyngowej i Wyszanowa. „Cały czas obserwuje się tendencję spadkową oraz stabilizację stanów wód” – informuje Urząd Miasta i Gminy w Szlichtyngowej.

Według danych IMGW Hydro, poziom Odry w Głogowie na 2 października wynosił 428 cm. Prognozy na kolejne dni zapowiadają dalszy spadek: na czwartek przewidywany jest poziom 408 cm, a na piątek 395 cm.

Sytuacja powodziowa w gm. Szlichtyngowa stabilna. „Najgorsze jest już za nami” /

Pomoc dla poszkodowanych rolników

W związku z powodzią, która dotknęła tereny gminy Szlichtyngowa, rolnicy mogą ubiegać się o pomoc. Do 16 października 2024 r. można składać wnioski o oszacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych. Dokumenty należy czytelnie podpisać przez właściciela gospodarstwa lub jego pełnomocnika. Wymagane jest także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Jakie dokumenty trzeba załączyć?

Wniosek o oszacowanie szkód musi być odpowiednio udokumentowany. Do formularza należy dołączyć:

  1. Kopię wniosku o płatności bezpośrednie złożonego na rok 2024 do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
  2. Wydruk z systemu IRZ, zawierający informacje o stanie stada na dzień wystąpienia szkody – wymagany w przypadku posiadania zwierząt.

Powierzchnia gospodarstwa, którą wpisuje się we wniosku, to obszar zgłoszony do dopłat bezpośrednich w ARiMR.

Jak poprawnie wypełnić wniosek?

Formularz wniosku musi być wypełniony starannie i zgodnie z wytycznymi:

  • Należy uwzględnić wszystkie uprawy i ich powierzchnię, nawet te, które nie zostały dotknięte przez powódź.
  • Dane zawarte we wniosku muszą być spójne z informacjami z wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich złożonego w ARiMR.
  • Działki rolne, na których wystąpiły szkody spowodowane powodzią, powinny być oznaczone, by umożliwić przeprowadzenie oględzin i szacowania strat.
  • Jeśli szkody wystąpiły również na terenie innej gminy, konieczne jest złożenie stosownego wniosku także w tej gminie.
  • W przypadku zniszczeń środków trwałych, takich jak maszyny czy budynki, należy wskazać jedynie te, które faktycznie uległy uszkodzeniu, zniszczeniu lub – w przypadku zwierząt – padnięciu.
  • Szkody w oziminach, powstałe w roku ich wysiewu na rok kolejny, należy wpisać jako tegoroczne uprawy, zgodnie z wnioskiem o przyznanie płatności bezpośredniej. Konieczne jest wskazanie kosztów poniesionych na siew ozimin, pomniejszonych o koszty przygotowania gleby, potwierdzone rachunkami za zakup materiału siewnego.

Urzędnicy zwracają uwagę na konieczność podania aktualnego numeru telefonu. Ułatwi to kontakt komisji oceniającej szkody z wnioskodawcą.

Burmistrz Wielgus dziękuje za pomoc mieszkańców. „Jesteście godni podziwu” /

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Szlichtyngowa w godzinach od 7:30 do 15:30, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej. Formularze są dostępne w pokoju nr 12 w Urzędzie lub na stronie internetowej urzędu.

Link do wniosku - TUTAJ.

Źródło: UMiG Szlichtyngowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl