Pierwszym, który na sali wiejskiej w Konradowie zabrał głos był poseł Marek Ast, który podkreślał wagę współpracy samorządów z rządem. Po pośle swoje dotychczasowe działanie w sejmiku województwa lubuskiego zreferowała Małgorzata Gośniowska – Kola. Ostatnim, który zabrał głos w pierwszej części spotkania był kandydat na burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Przemysław Gliński, przedstawiając kilka postulatów jakie chciałby we Wschowie zrealizować. Kandydat wspominał o dokończeniu budowy obwodnicy miasta, budowie stadionu lekkoatletycznego, kanalizacji i gazyfikacji wsi, a następnie remontów dróg i chodników. Po kandydacie na burmistrza zaprezentowali się obecni na spotkaniu kandydaci na radnych Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu Wschowskiego. Następnie przyszedł czas na pytania i dyskusje, z której fragmenty przytaczamy poniżej.
Dalsze funkcjonowanie Straży Miejskiej we Wschowie
- Nie zgadam się z tym co dzisiaj robi Straż Miejska. Moim zdaniem Straż Miejska nie powinna wypełniać zadań Policji, tylko ma dbać o porządek w gminie. Jest wiele obszarów, którymi ta formacja powinna się zająć. Dla przykładu mieszkańcy Lginia zgłosili potrzebę, by Straż Miejska odwiedziła ich miejscowość i skontrolowała kto zanieczyszcza jezioro. Straż Miejska nie może zajmować się tylko pilnowaniem Strefy Płatnego Parkowania, bo brakuje im później czasu na typową działalność tej formacji – diagnozował Przemysław Gliński.
Burmistrz przeprowadzi audyt w każdej jednostce gminnej
- Myślę, że nowy burmistrz przeprowadzi audyt i ocenę funkcjonowania każdej jednostce gminnej, a po drugie wsłucha się w opinie Rady Miejskiej i mieszkańców na ten temat. Sądzę, że to jest clue czy mieszkańcy są zadowoleni z funkcjonowania Straży Miejskiej, Spółki Komunalnej i innych instytucji. I w oparciu o audyt, ocenę i konsultacje burmistrz zadecyduje czy dane instytucje mają działać w takiej samej formie, czy wprowadzić jakiś program naprawczy – mówił poseł Marek Ast.
Waga współpracy
- Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć jak ważne jest to, kiedy obie strony dążą do współpracy, bo tej współpracy nie ma kiedy jedna ze stron tego nie oczekuje. Wiele razy będąc na sesjach, zgłaszając jakieś propozycje od aktualnych władz gminy Wschowa słyszałam, że nie są oni zainteresowani. To właśnie jest brak współpracy – wyjaśniała radna Małgorzata Gośniowska-Kola. – Natomiast relacja pomiędzy mną a burmistrzem Sławy układała się wręcz modelowo, zresztą tak samo jak z Radą Miejską w Sławie. Niestety z ogromnym żalem muszę powiedzieć, że we Wschowie tej współpracy po prostu nie było
Oświata na wsiach
-Temat oświaty na wsiach to jest bardzo poważna i złożona kwestia. Z jednej strony przeznacza się na ten cel duże środki z budżetu gminnego, z drugiej strony im szkoła jest bliżej dziecka tym lepiej i takie jest stanowisko rządu i pani kurator. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że dzieci faktycznie mają blisko do szkoły, ale w tych placówkach są nauczyciele, którzy też chcieliby pracować. Dziś, w mojej opinii, przed próbą podjęcia decyzji o likwidacji szkół wiejskich zabrakło rozmowy z dyrektorami wszystkich szkół wiejskich i miejskich, po to ażeby pokazać, że jest możliwość zagwarantowania jak największej liczbie nauczycieli pracy – tłumaczył kandydat na burmistrza. - Następnie należało pokazać rodzicom by to oni podjęli decyzję czy chcą pozostawić dzieci w szkołach wiejskich, niestety w gorszych warunkach, bo brak jest klas chemicznej, biologicznej, fizycznej czy sal gimnastycznych. Innymi słowy, czy chcą pozostawić dzieci bez tak szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Może zabrakło także zaproponowania wydłużenia pracy świetlic, zwiększenia liczby dowozów, być może powinno kursować więcej autobusów o różnych porach, żeby dzieci mogły skorzystać z oferty zajęć pozalekcyjnych. Takiej rozmowy mi zabrakło, a nie tylko suche fakty, że likwidujemy lub zostawiamy szkoły wiejskie. Dajmy szansę wypowiedzieć się rodzicom, pokażmy różne argumenty, zaproponujmy dobre rozwiązanie dla nauczycieli.
Co z tym Owsiakiem?
- Nie chcę tego rozwijać, bo temat jest rozległy, ale z całą stanowczością mogę powiedzieć, że to co pan Owsiak napisał na swoim profilu Facebookowym to jedno wielkie kłamstwo. Wszystko co tam jest napisane jest nieprawdą. Z każdym zawartym tam argumentem mógłbym polemizować, ale to jest opowieść na bardzo dług czas, bo trzeba znać kulisy przygotowania i zabezpieczenia tego festiwalu, obowiązkach organizatora i tak dalej. Natomiast wszystko co jest napisane na tym profilu to jedno wielkie kłamstwo. Natomiast miłym zaskoczeniem było dla mnie, gdy na jednym z ostatnich zarządów wojewódzkich OSP padło pytanie o tę sprawę i pan prezes powiedział, że w pełni popiera moją decyzję, że była ona bardzo słuszna, a za przykład podał historię czterech strażaków z Krosna Odrzańskiego, których sąd skazał na wyrok pozbawienia wolności i karę odszkodowania po 25 tysięcy złotych – mówił Przemysław Gliński.
Słowa kandydata potwierdził Władysław Brzechwa, który był obecny na wspominanym przez kandydata zarządzie wojewódzkim OSP.
Poseł będzie do dyspozycji burmistrza
- Mogę tylko powiedzieć tyle, że bez względu na wynik wyborów samorządowych w gminie Wschowa, w powiecie wschowskim poseł jest do dyspozycji dla burmistrza zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, ale jak zdarzy się inaczej to tak jak do tej pory dla burmistrza Patalas, Grabki czy Żukowskiego byłem do dyspozycji. Tam gdzie mogłem pomóc to pomogłem, podobnie na poziomie powiatowym, bo poseł jest od tego aby wspierać wszystkich. I tak dalej będzie, ale musicie mieć państwo świadomość, że od drugiej strony musi być kontrakcja i wola współpracy – zakończył Marek Ast.
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z całego spotkania.
(olek)