Prezentacja celu projektu
Celem projektu było zapoznanie uczniów z Niemiec z polskimi tradycjami Świąt Wielkanocnych, co miało na celu propagowanie kultury i historii naszego kraju. Spotkanie zorganizowane przez SOSW było idealnym sposobem na wymianę doświadczeń oraz nawiązanie przyjaźni między uczniami z Polski i Niemiec.
Poznawanie tradycji i kreatywność
Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w prezentacji obrzędów i tradycji nadchodzących świąt w obu krajach. Po prezentacji odbyły się warsztaty kreatywne, podczas których uczniowie wykonali koszyki z wikliny papierowej, palmy wielkanocne oraz wielkanocne kurczaczki. Zakończeniem tego dnia było wspólne wyjście na kręgle oraz pizzę.
Warsztaty kulinarne i kulturalne
Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, w czasie których przygotowano tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, jajka faszerowane, babeczki oraz sałatkę jarzynową. Ponadto uczestnicy spotkania brali udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wschowa. Po warsztatach wszyscy wybrali się na spacer po mieście z przewodnikiem. Punktem kulminacyjnym było wspólne spotkanie świąteczne, na którym serwowane były potrawy przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Dzień zakończył się wspólną zabawą przy muzyce i świetnymi humorami.
Wizyta w skansenie i poznawanie tradycji wielkopolskich
W czwartek odbył się wspólny wyjazd do skansenu w Wolsztynie, gdzie również młodzież miała okazję poznać wielkopolskie tradycje wielkanocne oraz uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich. Na zakończenie pobytu w skansenie odbył się pyszny swojski poczęstunek. Po powrocie uczestnicy odwiedzili koleżanki i kolegów w Grupach Wychowawczych, gdzie wspólnie uczestniczyli w rozmowach, grach i zabawach integracyjnych.
Zakończenie spotkania i podsumowanie
W ostatnim dniu wizyty naszych gości wszyscy udali się na tradycyjne szukanie drobnych upominków schowanych przez Zajączka oraz podsumowano całe spotkanie. Uczestnicy wyrazili swoją wdzięczność za możliwość poznania tradycji i zwyczajów związanymi z polskimi Świętami Wielkanocnymi. Spotkanie okazało się doskonałym sposobem na nawiązanie przyjaźni oraz na poszerzenie horyzontów kulturowych uczestników.
Owocna współpraca SOSW i Johann-Amos-Comenius-Schule z Herrnhut
Spotkanie uczniów i nauczycieli było wspaniałą okazją do poznania polskich tradycji Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z polskimi obrzędami i zwyczajami związanymi z tymi świętami, ale przede wszystkim mieli okazję nawiązać międzynarodowe kontakty, co stanowiło niezwykle cenne doświadczenie. Organizatorzy projektu mogą być dumni z jego sukcesu, a uczniowie i nauczyciele z pewnością będą wspominać to wydarzenie przez długi czas.