Do placówek, jak wschowskie SOSW, trafiają dzieci z zaburzeniem wzroku, słuchu czy dotyku, choć wychowują się w dobrych sensorycznie warunkach. Ich zaburzenia wynikają z różnych chorób, nie są znane przyczyny. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalistów oraz odpowiednio poprowadzona terapia. Wcześnie rozpoczęta terapia, da większe szanse na osiągnięcie lepszych rezultatów. Nie można zaprzepaścić współpracy na linii specjalista - rodzic, który choć w niedużej cząstce, powinien wspierać dziecko w uczestnictwie w zajęciach.
Wykorzystuje się w terapiach interaktywne zabawki. W sklepach oferowana jest niezliczona ilość. Nie wszystkich rodziców stać na zakup. Ulegają szybszemu zużyciu przez częstą zabawę. Dlatego zorganizowano, przy wsparciu PZU, warsztaty „Zrobimy dzieciom CZYTAKI – odkryją co mówią im ZNAKI”. Rodzice samodzielnie, przy pomocy wolontariuszy, zrobili czytaki sensoryczne. Dowiedzieli się również jak i z czego można podobną zabawkę wykonać.
Wszyscy zaangażowali się do przygotowania książeczek, które zainteresują pociechę pod względem wzrokowym czy dotykowym. Podczas spotkania można było skonsultować się z terapeutami. Udział wzięli neurologopeda, terapeuta integracji sensorycznej i rehabilitant wzroku. Wolontariusze, za swoja bezinteresowna pomoc, otrzymali drobne upominki zrobione przez podopiecznych SOSW.
(Foto: Powiat Wschowski)