Koncert finałowy podsumował Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak:
Jak udany był to koncert niech świadczą wielokrotne oklaski na stojąco licznie zgromadzonej publiczności. Dziękuję muzykom za przepiękne wykonanie dzisiejszych utworów.
Dziękuję za dzisiejszą obecność gościom: Senatorowi RP Wadimowi Tyszkiewiczowi, wicestaroście leszczyńskiemu Maciejowi Wiśniewskiemu, wójtowi Wijewa Mieczysławowi Drożdżyńskiemu oraz Prezesowi Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesławowi Fiedorowiczowi.
Dziękuję również za gościnę księdzu Adamowi Tablowskiemu, proboszczowi parafii pw. św. Jadwigi, życząc szybkiego powrotu do zdrowia.
Chciałbym także podziękować pracownikom Centrum Kultury i Rekreacji za te trzy dni, które mogliśmy spędzić z wyjątkową muzyką podczas XVIII Królewskiego Festiwalu Muzyki. Mam nadzieję, że uczestniczący w tych wydarzeniach mieszkańcy naszej gminy oraz goście nie żałowali poświęconego czasu i równie, albo jeszcze liczniej zjawimy się na przyszłorocznej edycji.
Muzycy zagrali:
- Symphonic Marches of John Williams Waren Barker,
- Walc z filmu „Trędowata” – Wojciech Kilar arr. Robert Niepostyn,
- Por Una Cabeza – Carlos Gardel Robert Niepostyn
- Dawno temu w Ameryce- Ennio Morricone ar. J de Meji
- Romeo i Julia – Nino Rota,
- Les Miserables C.M. Schonberg arr W. Barker,
- Mask of Zorro – James Horner arr. Jay Bocook,
- Crimson Tide – Hans Zimmer, arr. Eric Rozendom
- At World’s End – Hans Zimmer, arr, Eric Rozendom.
- Swing Swing Swing – John Williams
Paweł Joks jest absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Ukończył studia podyplomowe w zakresie dyrygentury orkiestr dętych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a w roku 2005 studia podyplomowe na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2019 roku jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura.
Z orkiestrami dętymi związany zawodowo od 1987 roku, początkowo jako elew (uczeń) Orkiestry Garnizonowej w Ostrowie Wielkopolskim (1987-1994), następnie muzyk-solista Orkiestry Wojskowej we Wrocławiu (1994-1995) oraz muzyk-koncertmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Poznaniu.
W 2002 roku został Dowódcą -Kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu, którą kieruje do chwili obecnej. Od 2008 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Tarnowo Podgórne, a od roku 2011 jest w tej samej miejscowości nauczycielem gry na trąbce w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia.
Od 2013 roku pracuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, prowadząc klasę Dyrygentury Orkiestr Dętych przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.
W 1996 roku został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Solistów Wojska Polskiego. Dwukrotnie był finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996 r., 1999 r.).
Dowodzona przez niego Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych konsekwentnie podnosi swój poziom artystyczny, wzbogaca repertuar odnosząc sukcesy na terenie Polski
i po za jej granicami. Zespół ten koncertował w prawie wszystkich krajach Europy, występował także Rosji, Chinach oraz USA. We wrześniu 2018 roku zdobył
I miejsce oraz tytuł Laureata 53 Niepodległościowego Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego – Świeradów Zdrój 2018, a jej kapelmistrz wyróżnienie specjalne Osobowość artystyczna.
Od 2005 roku połączył pracę artystyczną z działalnością charytatywną, koncertując dla takich instytucji jak: Hospicjum Domowe, Hospicjum Palium, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Redemptoris Missio, Stowarzyszenie Na Tak.
W 2014 roku otrzymał Nagrodę Arcybiskupa Poznańskiego za wybitne osiągnięcia
w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.
Orkiestra Dęta Filharmonii Kaliskiej
Orkiestra z najstarszego miasta w Polsce, z miasta gdzie założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne (1818), a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800. Z miasta, w którym Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski i najwybitniejsi europejscy wirtuozi XIX wieku, w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga, dawali koncerty.
Orkiestra Dęta powstała w 2020 roku z inicjatywy Lechosława Nowaka – trębacza, solisty Filharmonii Kaliskiej oraz dyrygenta.
Muzycy grający w zespole to muzycy – soliści wchodzący w skład zespołu Filharmonii Kaliskiej, który został nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.
Artystycznym celem zespołu jest wzbogacenie codziennej orkiestrowej współpracy o odkrywanie nowych muzycznych światów grając w Orkiestrze Dętej oraz ukazywanie piękna wspólnego brzmienia instrumentów poprzez prezentowanie szerokiego repertuaru na orkiestrę – zarówno klasycznego jak i rozrywkowego.
Orkiestra występowała w wielu miejscach na muzycznej mapie Polski zachwycając różnorodnym repertuarem, profesjonalnym wykonaniem i brzmieniem instrumentów dętych blaszanych.