Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji i pierwszej Wojny Światowej. Przedstawiono w narracji rozbiory, najtragiczniejszy czas w historii naszego kraju. Pomimo grozy, zniszczeń i wielu ludzkich tragedii, zakończyła się dla Polaków wielkim sukcesem. Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły podziękował występującym uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie akademii. Głos również zabrał nauczyciel historii, który zwrócił uwagę na konieczność kultywowania pamięci historycznej wśród młodych ludzi, a także poinformował o powstaniu Miejsca Pamięci na terenie obiektu sławskiej podstawówki.
Po akademii obecni udali się na wspomniane miejsce, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Placu. Nastąpiło uroczyste odsłonięcie pierwszej tablicy pamiątkowej poświęconej St. Post. Józefowi Kiełpikowskiemu, który 1940 roku został zamordowany w Ostaszkowie. Odsłonięcia dokonała wnuczka policjanta. Na koniec zasadzono Dąb, który ma symbolizować dzień odzyskania Niepodległości i dzisiejszą uroczystość.
(slawa.pl)