Przebieg obchodów Święta Konstytucji 3 Maja we Wschowie
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Farnym w intencji ojczyzny, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Dariusz Ludwikowski.
Następnie uczestnicy przenieśli się pod pomnik w hołdzie bohaterom II wojny światowej przy ul. Łaziennej we Wschowie, gdzie złożono wiązanki kwiatów i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta Maestoso działająca przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.
Kontekst wprowadzenia Konstytucji Trzeciego Maja przybliżył burmistrz Konrad Antkowiak. Włodarz mówił także o lekcjach, które społeczeństwo powinno wynieść z historii.
Przychodzi postawić sobie pytanie, jaką powinniśmy wyciągnąć lekcję z historii uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, jak istotne są fundamenty prawne demokratycznego państwa - uderzanie i podważanie konstytucji, aprobata dla łamania przepisów prawnych i tworzenie precedensów wyłącznie osłabia kraj. Rozchwiany fundament nie utrzyma ciężaru zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych każdego państwa. Musimy także wiedzieć, że wszelkie zmiany ustrojowe muszą mieć poparcie obywateli, zasady jakie mają obowiązywać wszystkich powinny być dla wszystkich zrozumiałe i wobec wszystkich egzekwowane.
Historia Konstytucji 3-go Maja
Konstytucja Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją państwową. Dokument ten stanowił próbę reformy ustroju Rzeczypospolitej oraz usunięcia przyczyn upadku państwa. Konstytucja została opracowana przez grupę polskich polityków, intelektualistów i arystokratów zwołanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Konstytucja miała na celu usprawnienie funkcjonowania państwa poprzez reformę administracji, ustanowienie nowych zasad funkcjonowania Sejmu i Senatu oraz ograniczenie wolności szlacheckiej. Dokument ten wprowadzał m.in. podział władzy na trzy równorzędne gałęzie: władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, co miało zapewnić równowagę pomiędzy nimi i zwiększyć stabilność państwa.
Konstytucja 3 maja była jednak kontrowersyjna i spotkała się z opozycją wielu przedstawicieli szlachty oraz Rosji, która widziała w niej zagrożenie dla swoich interesów na wschodniej granicy. Mimo to, konstytucja przetrwała kilka lat, a jej zapisy wpłynęły na rozwój polskiej myśli politycznej oraz na kształtowanie się nowoczesnego państwa polskiego w XIX i XX wieku.
Dzisiaj, Konstytucja 3 maja jest uznawana za symbol polskiej niepodległości oraz demokracji i jest obchodzona jako święto narodowe. Stanowi ona także ważny element dziedzictwa kulturowego Polski i zachęca do kontynuowania walki o wolność, równość i sprawiedliwość.