TworzymyGłos Regionu

reklama

O wiekuistycyh zasadach prawa i wolności podczas Powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Piątek, 10 listopada 2017 o 18:04, aktualizacja Sobota, 11 listopada 2017 o 14:37, autor: 5
O wiekuistycyh zasadach prawa i wolności podczas Powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

- Co tak naprawdę wydarzyło się 11 listopada 1918 roku? Wynegocjowano początek likwidacji niemieckiej okupacji w Polsce. Nie było więc w skali masowej rozbrajania Niemców na ulicach stolicy. To tylko piękny, patriotyczny mit. Gdyby chciano rozbroić Niemców w taki sposób, jak opisano to w patriotycznej legendzie, los Warszawy w listopadzie 1918 roku, mógł przypominać los Międzyrzeca Podlaskiego. Szkoda, że o tym nie pamiętali wysocy oficerowie Komendy Głównej AK w ostatnich dniach lipca 1944 roku - mówił Piotr Sobański podczas Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce 10 listopada w auli  I Zespołu Szkół im. St. Staszica.

Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku zgromadziły przedstawicieli samorządów województwa lubuskiego, powiatowego oraz gminnego, przedstawicieli jednostek samorządowych gminnych i powiatowych oraz młodzież szkolną.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów dwóch szkół - I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana oraz I Zespołu Szkół im. St. Staszica. Dyrektorzy wymienionych placówek - Elżbieta Przygoda i Damian Janowicz przywitali zaproszonych gości, a następnie młodzież szkolna zaprezentowała inscenizację słowno-muzyczną pod nazwą ,,Dlaczego 11 listopada". Zanim to nastąpiło, słowo wstępne wygłosił nauczyciel historii Piotr Sobański:

- Gdy myślę o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku często przypominam sobie przypowieść z Ewangelii św. Mateusza o człowieku roztropnym i człowieku nierozsądnym. Człowiek nierozsądny dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się w ten dom. I runął, a upadek jego był wielki. Człowiek roztropny dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Dlatego warto przywołać słowa kapłana katolickiego, któremu w Moskwie w 1918 roku bolszewicy rozstrzelali dwóch braci, a którego bratanek w późniejszych latach został jednym z największych, polskich kompozytorów. To słowo harcerza i słowa posła na Sejm ustawodawczy: My, naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas z półtora wiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje w sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały. Nawiązując do świetnej tradycji wiekopomnej Konstytucji 3 Maja, dobro całej i zjednoczonej, niepodległej matki mając na oku, a pragnąc jej byt niepodległy, potęgę i bezpieczeństwo oraz ład społeczny utwierdzać na wiekuistych zasadach prawa i wolności, wszystkim obywatelom równość, a pracy poszanowanie, tę oto ustawę konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy i stanowimy.

Po inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu młodzieży z Zana i Staszica, głos zabrali starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka oraz radni sejmiku województwa lubuskiego - Małgorzata Gośniowska-Kola i Klaudiusz Balcerzak.

Po uroczystości jej uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

(rak/foto: T. Wojnarowski)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Arletta
11.11.2017 09:20

Mądre , rozsądne słowa.

avatar
~obserwator
11.11.2017 14:18

..i odważne

avatar
~ext7
11.11.2017 14:55

Hmm.. Powiedział Pan Sobański cyt.”Szkoda, że o tym nie pamiętali wysocy oficerowie Komendy Głównej AK w ostatnich dniach lipca 1944 roku” Tak, czasami i ja zastanawiam się ,czy aby nie było to nieodpowiedzialne TRWONIENIE ŻYCIA?(zresztą to pytanie dotyczy większości tych naszych NARODOWYCH zrywów ) Czy miało to sens? Jeśli nie ,to jak wyglądałby PRL ?? Czy byłby „najweselszym barakiem” w KDL?? A może kolejną republiką USSR. Czy gdyby nie ta KREW PRZELANA udałoby się nam wyrwać z tego komunistycznego bagna? Tych pytań na ,które odpowiedzi brak jest wiele

avatar
~alla
13.11.2017 09:37

Panie Piotrze mądra wypowiedz w zwartej wypowiedzi zawarl Pan sedno wolnosci i niepodległosci, ogromna wiedza przekazana jaso, precyzyjnie i co wazne bez pustych sloganów, moj szacunek dla Pana wiedzy i postawy

avatar
~Historia czy histerycy?
13.11.2017 10:45

Co jest nie tak z Polskim Patriotyzmem, że wszystkie zrywy wolnościowe kończyły się klęską, co jest nie tak, że po 100 latach niewoli, po upodleniu przez faszystów niemieckich/hitlerowskich w tym narodzie odradza się faszyzm, rasizm i nienawiść do wszelkich narodowych mniejszości ??? CO JEST NIE TAK ??? Naród, który ponownie pod kierownictwem pewnych "oszołomów" do walki idzie jedynie z ideologią na ustach - bawi się w przebierańców, nie zważając na przyjaciół, potrzeby i przygotowanie militarne może ponownie znaleźć się w takiej samej sytuacji jak przed I,II i III rozbiorem!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl