Wschowa (Fraustadt), znajdująca się do roku 1945 w granicach Niemiec, zapisała się niechlubnie na kartach historii w tym tragicznym dniu. Niszczono mieszkania, sklepy, spalono wschowską Synagogę, napiętnowano mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Władze niemieckie przyzwoliły na morderczy proces „oczyszczeniu narodu niemieckiego z przedstawicieli innych narodów”.
W 79-tą rocznicę „Nocy Kryształowej” (niem. Kristallnacht) zapłonęły symboliczne światła w miejscu dawnego żydowskiego cmentarza we Wschowie (ul. 17 Pułku Ułanów). Wspomnienie tego tragicznego dnia opowiedziała Leoni Ossowski (Jolanthe von Brandenstein – ur. 15 sierpnia 1925 w Röhrsdorf {Osowa Sień}), która będąc wówczas uczennicą obserwowała cale zdarzenie z okien gimnazjum przy dzisiejszej ulicy Kopernika ( nagranie https://youtu.be/Wb1ICrLadM8 – od 4:36 minuty).
Stowarzyszenie Czas A.R.T. od kilku lat prowadzi kampanię edukacyjną, która ma na celu m.in przywrócenie pamięci o funkcjonującej we Wschowie - do początku XX w. - gminie żydowskiej i jej mieszkańcach, uwrażliwienie i wyrażenie kategorycznego sprzeciwu dla bezczeszczenia miejsca świętego przez dzisiejszych mieszkańców Wschowy. Miejsce pochówku - to nie parking dla samochodów, nie plac zabaw, wysypisko śmieci czy skład dla materiałów budowlanych. Macewy z cmentarza to nie materiał na bruk czy krawężnik, to nie gruz pod fundamenty.
Nie pozostajemy obojętni.
Czas A.R.T.
Źródło:
1. http://www.kirkuty.xip.pl/wschowa.htm
2. https://sztetl.org.pl/…/112-synagogi-domy-mo…/90186-synagogi
3. https://youtu.be/Wb1ICrLadM8