O tym dlaczego wzrosły koszty remontu informował na konferencji Marian Szarejko, główny specjalista w Zespole ds. dróg i inwestycji gminnych w UMiG Wschowa
- W trakcie realizacji każdej inwestycji, szczególnie remontowej, zawsze pojawia się konieczność wykonania robót zamiennych. Nie inaczej było przy modernizacji sali widowiskowej. Niestety po odkryciu podwieszonych sufitów, okazało się, że koniecznie było wzmocnienie konstrukcji, a właściwie wykonania nowej konstrukcji, dotyczącej podwieszonego sufitu nad salą widowiskową. Na jednym z elementów stwierdzono bardzo poważne ugięcie stropu gęstożebrowego. To ugięcie na poziomie 12 centymetrów stanowiło bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jest konieczność w związku z tym wykonania robót zamiennych, które skutkować będą tym, że muszą ulec zwiększeniu nakłady na wykonanie tego zadania. Trudno na tym etapie stwierdzić, jaka to będzie kwota. Wykonawca opracowuje kosztorys, który będzie uwzględniał te roboty zamienne. Później to będzie zweryfikowane przez inspektorów nadzoru.
Dyrektor CKiR wspominał, że wartość zadania wzrośnie o 10 procent (około 170 tysięcy złotych), podobnego zdania na wtorkowej komisji była radna Katarzyna Owoc-Kochańska. Okazuje się, że jednak koszt będzie większy niż 10 procent.
- Wykonując obecnie kosztorys mogę powiedzieć, że będzie to wartość większa niż 10 procent. Dochodzą tutaj rzeczy, związane z odpornością ogniową pewnych elementów, impregnacją i ociepleniem dachu od wewnątrz - mówił Jacek Kowalczykowski z Zakładu Budownictwa Ogólnego Henryk Kowalczykowski, Jacek Kowalczykowski S.C.
Wykonawca zapewnia, że kosztorys nie powinien przekroczyć 20 procent wartości remontu, czyli dodatkowe prace nie powinny przekroczyć 340 tysięcy złotych. Jednak Marian Szarejko jest zdania, że póki prace nad kosztorysem nie zostaną zakończone, jest za wcześnie na precyzyjne określenie kwoty. Ma być ona znana, jak zapewniał wykonawca, w przeciągu najbliższych kilku dni.
Jak mówił Marian Szarejko obiekt od wielu lat nie był modernizowany.
- Występuje również konieczność dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Projekt został opracowany na przebudowę sali widowiskowej i jej zaplecza. Natomiast dzisiejsze przepisy, szczególnie przeciwpożarowe, odnoszą się do całego budynku. Także to też są dodatkowe prace. Stwierdziliśmy również, że prawdopodobnie będzie trzeba podjąć decyzję o wymianie starej instalacji elektrycznej, która nie spełnia wymogów technicznych. W mojej ocenie jesteśmy na takim etapie, że nie powinno już być dodatkowych niespodzianek.
Jacek Kowalczykowski z kolei informował, że wykonawca prac jest w stałym kontakcie z Państwową Strażą Pożarną.
- Na bieżąco są weryfikowane zastosowane materiały i zastosowane rozwiązania, które wynikają ze zmian remontowych.
Wykonawca poinformował również, że wystąpi o przedłużenie terminu zakończenia prac remontowych. Maksymalnie do 15 sierpnia wszystko powinno się zakończyć. Jak zapewnia dyrektor CKiR Piotr Kokorniak, data otwarcia sali widowiskowej nie ulega zmianie i będzie miała miejsce 6 września.
(rak)