TworzymyGłos Regionu

reklama

Jako Wschowa w czasie się cofnęła, a lud łuki nad owe śmieszne pudełka zwane „smartfonami” przedkładał

Sobota, 20 lipca 2024 o 18:29, aktualizacja Sobota, 20 lipca 2024 o 18:49, autor: 4
Jako Wschowa w czasie się cofnęła, a lud łuki nad owe śmieszne pudełka zwane „smartfonami” przedkładał

Słuchajcie, słuchajcie, ludzie wszelkiego stanu! Niechaj wieść niesie się po ziemiach wschowskich i dalej, o zdarzeniach niezwykłych, które miały miejsce w grodzie naszym, zwanym niegdyś Frowenstat, a dziś Wschową mianowanym.

Jako mistrz Damian Małecki wrota czasu otworzył

Roku Pańskiego 2024, gdy słońce wysoko stało, a lud gromadnie się zebrał, mistrz Damian Małecki, włodarz Muzeum Ziemi Wschowskiej, słowem swym początek uroczystościom dał. Na dziedzińcu muzealnym i w ogrodzie przy ulicy wielebnego księdza Rogalińskiego, obozowisko średniowieczne wyrosło, jakby za sprawą czarów.

Igrce i rozrywki dla pospólstwa i szlachty

Moc atrakcji czekała na gości zacnych. Łucznicy swe kunszty pokazywali, a opowiadacze o orężu z wieków XIV i XV prawili. Grupa Apolinarski sztukę jeździecką prezentowała, ukazując, jak rycerz z koniem swym w jedno ciało się zrastają.

Zobacz: Konie, miecze i średniowiecze: Wschowa przeniosła się w czasie podczas trzeciego pikniku rycerskiego! (RELACJA)

Turniej o skarb sukienników

Turniej wielki się odbył, drugi już w historii grodu, gdzie rycerze waleczni o cztery łokcie płótna od sukienników wschowskich się potykali. Rota Zaciężna świętego Judy Tadeusza ze Wschowy męstwo swe i odwagę pokazała.

Skarbnica wiedzy przodków

Uczony mąż, Jakub Drgas, któren księgę o murach wschowskich napisał, opowieść snuł o tym, jak gród nasz w wiekach średnich wyglądał. Lud zasłuchany, z otwartymi ustami, wiedzę chłonął.

Pacholęta w szrankach

Nawet pacholęta i młodzież szansę miały, by w szranki stanąć. Turniej dla nich wyprawiono, gdzie każdy mógł poczuć się niczym rycerz prawdziwy.

Jarmark obfitości i pamiątek

Goście kosztowali miodu wschowskiego, słodkiego jak nektar bogów. Mincerze monety bili na oczach gawiedzi, a Stowarzyszenie Bis strawy obfitości dostarczało. Kramów z rycerskimi pamiątkami też nie brakowało.

O paradzie, co dzień ten zakończyła

Gdy słońce ku zachodowi się chyliło, oddział lekkozbrojny wraz z rycerzami konnymi przez ulice grodu przemaszerował, budząc podziw i westchnienia ludu prostego.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~fotki
20.07.2024 19:07

Kto kontroluje jakoś tych fotek ?. Poniżej minimum ich jakość !

avatar
~~
21.07.2024 16:28

Pewnie jesteś na kilku, dlatego tak piszesz :<

avatar
~ciorni
22.07.2024 01:36

super :D

avatar
~sławek
24.07.2024 18:37

Nie ma co czarować Wschowa się cofa ,nie dla niej 21 wiek, walka o krzyże na każdej ścianie ,ciekawe czy sponsoruje patronka 21w czy kościół.Jolka obudż się

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl