Celem projektu było nabycie i zwiększenie umiejętności językowych kadry. Był to pierwszy etap realizowanego projektu, podczas którego poznaliśmy niezbędne słownictwo, gramatykę, odpowiednia wymowę, pisownię i płynność wypowiedzi.
Nauczyciele prowadzący kurs zadbali o niezbędne materiały szkoleniowe, serdeczna atmosferę podczas zajęć, która sprzyjała intensywnej nauce. Pobyt miał na celu przełamanie bariery językowej poprzez kontakt z językiem angielskim w codziennych sytuacjach życiowych. Po zakończonych zajęciach było wiele okazji, aby trenować wykładany materiał podczas zwiedzania miasta, zakupów oraz rozmów z mieszkańcami rezydencji, prywatnych domów- gdzie byliśmy zakwaterowani. Jako uczestnicy projektu zyskaliśmy większa swobodę porozumiewania się w języku angielskim, nawiązaliśmy nowe znajomości. Zwiększyła się motywacja do dalszej nauki języka oraz rozwoju zawodowego. Szkolenie umożliwiło nam również zobaczenie Oxfordu, poznanie tego pięknego i niesamowitego miasta, jego historii, kultury oraz zabytków.
Kolejnym etapem projektu będą wyjazdy kadry do Portugalii- do placówki prowadzącej również warsztaty terapii zajęciowej. Podczas wyjazdów przeprowadzone zostaną szkolenia specjalistyczne, które będą dotyczyć form, metod, narzędzi rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualna, a także działania job shadowing i teaching assignment.
W przyszłości chcielibyśmy włączyć osoby z niepełnosprawnością w nasze działania. Marzymy o wyjeździe wspólnie z naszymi podopiecznymi do europejskiej placówki, w której moglibyśmy wymienić się wiedza, inspiracjami w zakresie nowych praktyk, rozwiązań, postaw oraz poszerzyć doświadczenia we współpracy międzynarodowej.
Beata Pawłowicz