Spektakl teatralny upamiętniający tragedię
W styczniu 1942 roku dziewczęta z Górnego Śląska zostały przetransportowane do fabryki Gruschwitza w Neusalz. W brutalnych realiach wojny, kobiety te musiały zmagać się z ciężką pracą w fabryce i na polach, gdzie zbierały len. Za najmniejsze przewinienia jak kradzież jedzenia czy nieposłuszeństwo, były surowo karane – strzyżono im głowy lub były bite.
Marsz śmierci w zimie 1945
Zimą 1945 roku, podczas ewakuacji obozu, około 1000 kobiet zostało zmuszonych do udziału w tzw. "marszu śmierci". Warunki tego marszu były dramatyczne: kobiety przemierzały trasy w chodakach, nocując na zewnątrz lub w stodołach wśród zwierząt. Z różnych szacunków wynika, że do miejsca docelowego dotarło między 300 a 700 dziewcząt.
Spektakl „Światłocień” poruszył widziów
Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Alicja Chyzak-Fitas, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się Iwona Ćwiek. Organizatorem wydarzenia byli Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku (SCKiW) Tomasz Krzymiśnki oraz Marek Grzelka. Spektakl "Światłocień" spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności, co potwierdziły gromkie brawa, jakimi nagrodzili występ młodych artystów.
Zobacz: Sala widowiskowa w Sławie uroczyście otwarta. Burmistrz Sadrakuła: „Spełniło się moje marzenie”
Źródło: UM w Sławie