W czerwcu tego roku ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu na projekt Ławki Niepodległości (projekt zamieszczamy poniżej). Wygrała go Marta Rosiak, która projektując ławkę, kierowała się słowami Józefa Piłsudskiego: Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Autorka projektu mówiąc o dość oszczędnej formie ławki, tłumaczyła, jak należałoby odczytywać zamysł jej powstania: Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.
Ławka ma upamiętniać 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym ministerstwo ogłosiło konkurs dla gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. Jak czytamy w informacji wysłanej do mediów, warunkiem przyznania dofinansowania jest między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości - ławka powinna zostać umieszczona w miejscu powszechnie dostępnym. Warunkiem jest również wkład własny, a także propozycja nagrania dźwiękowego, które powinno zawierać informację o lokalnej historii. Szacunkowy koszt wykonania ławki to około 30 tysięcy złotych.
- Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Ławka będzie podświetlona systemem LED, a sam jej projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk.
Czy samorządy z powiatu wschowskiego zdecydują się wziąć udział w konkursie, ogłoszonym przez MON? Dowiemy się i wkrótce o tym poinformujemy.
(rak/foto: mon.gov.pl)