TworzymyGłos Regionu

reklama

Bydgoszcz Barok Ensemble na otwarcie. Ruszył XXI Królewski Festiwal Muzyki we Wschowie

Sobota, 16 listopada 2024 o 23:29, aktualizacja Sobota, 16 listopada 2024 o 23:46, autor: 0
Bydgoszcz Barok Ensemble na otwarcie. Ruszył XXI Królewski Festiwal Muzyki we Wschowie

Tradycji stało się zadość. Po raz kolejny we Wschowie rozpoczął się Królewski Festiwal Muzyki. Oficjalnego otwarcia 21. edycji dokonał Artur Obuchowicz, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Dwudniowe święto muzyki rozpoczął koncert Bydgoszcz Barok Ensemble. Wcześniej prelekcję nt. Melchiora Teschnera wygłosił Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Oba wydarzenia odbyły się w Klasztorze Ojców Franciszkanów.

Prelekcja o Melchiorze Teschnerze

Pierwszy dzień festiwalu zaczął się od wykładu poświęconego Melchiorowi Teschnerowi, kompozytorowi związanemu ze Wschową i Przyczyną Górną na przełomie XVI i XVII wieku. Prelekcja Przemysława Wojciecha, historyka z Muzeum Ziemi Wschowskiej, rzuciła światło na życie i twórczość tego wybitnego artysty.

Wschowski kompozytor doby baroku. Przemysław Wojciech przybliżył postać Melchiora Teschnera /

Koncert Bydgoszcz Barok Ensemble

Wieczór uświetnił koncert zespołu Bydgoszcz Barok Ensemble. W murach klasztoru wybrzmiały utwory mistrzów baroku, takie jak „Motetto Clarae stellae” RV625 Antonio Vivaldiego czy „Magnificat” BWV243 Johanna Sebastiana Bacha. Zespół zaprezentował także mniej znane dzieła Johanna Adolpha Hassego, w tym „Sinfonia a quattro” g-moll oraz arie „Mea tormenta, properate” z oratorium „Petrus et S. Maria Magdalena”. Na zakończenie koncertu artyści wykonali bis w postaci „Jesu bleibet meine Freude” z kantaty BWV147 Bacha.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Bydgoszcz Barok Ensemble to formacja młodych muzyków, w której skład wchodzą absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zespół powstał z inicjatywy Pawła Pawłowicza, pedagoga Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. Artyści wykorzystują kopie instrumentów z epoki, dążąc do jak najwierniejszego odtworzenia brzmienia barokowych dzieł.

/ Cantus wystąpił w Klasztorze. Królewski Festiwal Muzyki Wschowa 2023

W składzie zespołu wschodzą:

  • Victoria Lerche-Kurpas – mezzosopran,
  • Gabriela Żmigrodzka i Angelica Leśniak – skrzypce barokowe,
  • Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka barokowa,
  • Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa,
  • Paweł Pawłowicz – klawesyn.

Unity Orchestra i Magdalena Makowska. Finał XX Królewskiego Festiwalu Muzyki (VIDEO) /

Międzypokoleniowy Przegląd Chórów

Drugi dzień Królewskiego Festiwalu Muzyki przenosi się do kościoła farnego we Wschowie, gdzie odbędzie się Międzypokoleniowy Przegląd Chórów. Wydarzenie zgromadzi zespoły wokalne z regionu, prezentujące szerokie spektrum repertuaru – od pieśni sakralnych po muzykę ludową i współczesne kompozycje.

Wystąpią:

  • Chór Sol-Mi-Do z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu pod dyrygenturą Agnieszki Turkiewicz,
  • Koło Śpiewu „Lutnia” z Osiecznej, prowadzone przez Katarzynę Kleinschmidt,
  • Zespół Wokalny Cantus z Leszna pod kierownictwem Tomasza Sowińskiego.

W programie chóralnym znalazły się takie utwory jak „Modlitwa o deszcz” Józefa Zeidlera, „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki z tekstem Jana Kochanowskiego, czy pieśni ludowe, takie jak „Nie płacz Zosiu” czy „A w lesie na dębie”. Zespół Cantus zaprezentuje również utwory kompozytorów renesansu i baroku, w tym „Freuden Gesang” Melchiora Teschnera oraz „Viderunt omnes fines terrae” Mikołaja Zieleńskiego.

Początek występów o godzinie 15:00. Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl