NAWYKI ŻYWIENIOWE DZIECI
Niestety, ale w miarę wzrostu, dzieci coraz częściej sięgają po słodzone, gazowane napoje. W wieku szkolnym zapotrzebowanie na wodę jest pokrywane głównie poprzez soki, mleko, napoje mleczne i napoje z dodatkiem cukru. Mogą one przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości ze względu na zawartość cukrów prostych, rozwoju cukrzycy typu 2, a także próchnicy zębów.
PONIŻEJ ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE NAPOJE, KTÓRE POWINNY BYĆ WYKORZYSTYWANE W JADŁOSPISACH DZIECI:
Woda
Woda to podstawowy składnik ludzkiego organizmu, u osób dorosłych stanowi 60%, natomiast u niemowląt aż 80% masy ciała. Stanowi ona ogromne znaczenie w zachowaniu zdrowia oraz odpowiedniej kondycji. Jest to niezbędna substancja do życia każdego z nas; nośnik substancji odżywczych, środowisko przemian chemicznych oraz odpowiada za termoregulację naszego organizmu. Zalecane dzienne spożycie wody dla dzieci jest to 10-15% jego masy ciała. Dla małych dzieci najodpowiedniejsza będzie woda niskozmineralizowana do 500mg bądź źródlana. W ostatnich latach można zauważyć tendencję wzrostową co do picia wody przez dzieci, ciągle jest to natomiast tylko 20% ilości spożytych napojów w ciągu dnia. Dobrą alternatywą dla słodkich napojów lubianych przez dzieci jest woda z dodatkiem świeżych owoców.
Soki
Za soki owocowe uważa się produkty, w których jest 100% soku owocowego. Produkty o zawartości od 10 do 99% soku z dodatkiem innych substancji (w tym cukru) są to napoje owocowe lub koktajle. Soki owocowe do jadłospisu dziecka można wprowadzić po 5 miesiącu życia, chodź powinny to być soki przecierowe. Gotowe soki sporządzone z koncentratu są zalecane w starszej grupie wiekowej. Dzieci w wieku szkolnym piją soki w znacznie większej ilości ze względu na walory smakowe. Duża kaloryczność tych napojów może przyczyniać się do wzrostu masy ciała oraz rozwoju próchnicy. Za duża podaż soków u dzieci może wiązać się również ze wzdęciami brzucha lub przelewaniem. W jednym z badań przeprowadzonych w Danii możemy odczytać, iż wprowadzenie soków do diety niemowląt w późniejszym okresie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka otyłości, w późniejszym dorosłym życiu.
Herbaty
Herbaty zawierają teinę, która powoduje pobudzenie, co może niekorzystanie wpływać na rozwój dziecka. Toteż czarną herbatę możemy podawać dzieciom starszym, powyżej siódmego roku życia. Lepszym odpowiednikiem będą herbaty ziołowe lub owocowe, napary z mięty i rumianku. Do jadłospisu dziesięciolatków i dzieci starszych warto włączyć również zieloną herbatę. Należy zwrócić uwagę również na czas parzenia herbaty, ponieważ herbata parzona powyżej trzech minut wydziela garbniki, które będą neutralizowały działanie teiny, wówczas herbata będzie miała działanie kojące i relaksacyjne.
Kakao i gorąca czekolada
Są to napoje wskazane już dla starszych dzieci, kilkuletnich. Nie będą co prawda gasiły pragnienia maluchów, ale poprawią za to samopoczucie oraz będą miały właściwości wspomagające układ krążenia.
PODSUMOWANIE:
Od najmłodszych lat istotne jest kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, w tym nawyków odpowiedniego nawodnienia organizmu. Niewskazane słodzone, gazowane napoje mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości, cukrzycy czy innych chorób metabolicznych u dzieci, dlatego warto edukować dzieci i polecać im omówione wyżej przykłady napojów. Jeśli Twoje dziecko boryka się z którymś z wyżej wymienionych problemów, albo potrzebujesz zasięgnąć porady specjalisty możesz skorzystać z bezpłatnej możliwości konsultacji z dietetykiem, jaką daje nam platforma Kcalmar.com w panelu ZAPYTAJ DIETETYKA. Tu również możesz skorzystać z wyszukiwarki dietetyków w celu uzyskania indywidualnej diety dla swojego dziecka czy konsultacji. Wystarczy wybrać specjalizację jaka nas interesuje wówczas mamy podgląd do profilu publicznego danego dietetyka, gdzie możemy umówić się bezpośrednio na wizytę.