Korupcja w polskiej piłce
Niestety przez lata polską piłką rządziła korupcja. Poza boiskiem rozstrzygały się kluczowe kwestie w Ekstraklasie, co na jaw wyszło dopiero po latach. Wiele spotkań było ustawionych, co przekłamywało wyniki i sprawiało, że polscy kibice emocjonowali się spotkaniami, które były nieetyczne. Najbardziej znana jest afera „Fryzjera”, czyli osoby związanej ze środowiskiem sędziów i Amicą Wronki. W pierwszej dekadzie XX wieku w związku z podejrzeniami o korupcję zatrzymano kilkaset osób, a wiele z nich zostało skazanych prawomocnym wyrokiem. Ukarano także wiele klubów sportowych, w tym również te, które przez lata należały do najlepszych w Polsce.
Największe kontrowersje sędziowskie
Oczywiście piłka nożna, to także liczne kontrowersje sędziowskie. Choć wprowadzenie technologii VAR znacznie zmniejszyło liczbę pomyłek sędziowskich, to jednak tych nie da się wyeliminować w stu procentach. W pamięci kibiców zapisało się wiele historii sędziowskich. Jedną z nich była bramka strzelona przez Wladimera Dwaliszwiliego z Legii Warszawa w meczu z Wisłą Kraków 13 kwietnia 2013 roku. Okazało się, że padła z dogrania Artura Jędrzejczyka, gdy piłka znajdowała się wyraźnie poza linią końcową boiska. Inna pamiętna sytuacja miała miejsce w 2019 roku i ponownie zamieszany w nią był Artur Jędrzejczyk. Już w drugiej minucie meczu zatrzymał ręką strzał Artura Sobiecha, jednak sędzia Daniel Stefański był innego zdania. Wszystko w dobie technologii VAR, co jeszcze podkreśla skalę tej kontrowersji. Wiele innych afer dotyczyło błędnie dyktowanych rzutów karnych, czy też nieprawidłowo uznanych bramek. To sytuacje, których nie da się wyeliminować z piłki nożnej, ze względu na dynamikę tej dyscypliny sportu.
Konflikty między klubami i kibicami
Wpływ na kontrowersje związane z Ekstraklasą mają również animozje pomiędzy polskimi klubami, a także ich kibicami. Oczywiście do największych konfliktów dochodzi w przypadku pojedynków derbowych, w tym w derbach Trójmiasta, spotkaniach Legii z Widzewem i Lechem, a także w innych meczach podwyższonego ryzyka. Niestety w ich trakcie dochodzi do przykrych incydentów, a w skrajnych przypadkach nawet do wypadków śmiertelnych. Polskie kluby oraz przedstawiciele służb pracują na tym, aby jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo kibiców podczas spotkań Ekstraklasy oraz poza nimi.
Liga zgodna z fair play
Obecnie władze Ekstraklasy walczą o to, aby liga piłkarska prowadzona była na zdrowych zasadach i z zachowaniem etyki i fair play. Wszystko po to, aby zadbać o sprawiedliwe rozstrzygnięcia i szczere emocje. Dzięki temu typy na Ekstraklasę STS są wiarygodne i warte polecenia. Aktualnie nie dochodzi już do przekłamań wyników, a ewentualne kontrowersje sędziowskie zdarzają się coraz rzadziej. Pod tym względem krajowe rozgrywki wykonały ważny krok w kierunku pełnego profesjonalizmu i widoczny jest progres w poziomie sędziowania, a także w jakości polskiej piłki klubowej. O etykę i fair play dbają również przedstawiciele klubów Ekstraklasy. Docelowo przekłada się to na lepszy wizerunek całej polskiej piłki.