Transport intermodalny — podstawowe informacje
Jak zaznaczono na wstępie, transport intermodalny to nic innego jak przewóz ładunku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, na czym on dokładnie polega. Otóż okazuje się, że podczas przewozu ładunku w taki sposób, wykorzystuje się kilka rodzajów transportu.
Zalet transportu intermodalnego jest całkiem sporo. Poznanie ich jest bardzo ważne. Powinny zapoznać się z nimi w szczególności osoby, które zawodowo zajmują się organizacją transportu. Najważniejsze jest bowiem to, aby ładunki dotarły w docelowe miejsce w całości. Transport powinien być więc przede wszystkim sprawny i bezpieczny. Istotne jest więc to, aby ładunek bądź ładunki nie uległy uszkodzeniom. Dla każdego przewoźnika powinien być to absolutny priorytet.
Największe zalety transportu intermodalnego
Jak wspomniano wyżej, istnieje całkiem sporo zalet transportu intermodalnego towarów. Przede wszystkim, ten rodzaj transportu może być opłacalny pod względem finansowym. Ponadto, dzięki takiemu transportowi możliwe jest zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzenia towaru bądź towarów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby można było mówić o transporcie intermodalnym, konieczne jest wykorzystanie co najmniej dwóch środków transportu. Może to być, chociażby samolot czy pociąg.
Istotne jest także to, że w ramach transportu intermodalnego zawierana jest jedna umowa o przewóz choćby z firma transportowa z Gdańska. Konieczne jest również tak zwane zjednostkowanie ładunku. Ważne jest to, aby transport został odpowiednio zabezpieczony, bez względu na to, co jest przewożone. W przeciwnym bowiem razie istnieje spore ryzyko uszkodzenia przedmiotów, które są przewożone.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż wyróżnia się rozmaite rodzaje transportu intermodalnego. Ze względu na zasięg transportu wyszczególnia się przewozy krajowe, kontynentalne, międzynarodowe, a także międzykontynentalne. Transport intermodalny dzieli się także ze względu na rodzaj jednostek, które zostały do transportu wykorzystane. Można będzie więc mówić między innymi o przewozach naczep, kontenerów, pojemników specjalnych czy też nadwozi wymiennych.
Ze względu na charakter użytych środków transportu, można będzie wyszczególnić na przykład: przewozy drogowo-morskie, przewozy szynowo-drogowo-lotnicze czy też przewozy drogowo-lotnicze. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie środki transportu wiążą się z takimi samymi wydatkami. Jak nietrudno się domyślić, najdroższy będzie transport drogą powietrzną, a więc przy wykorzystaniu samolotów. Nie da się jednak ukryć, że taki transport jest bardzo szybki.