Wskazówki na dobry początek
Przede wszystkim pamiętaj, aby nad wyborem systemu kominowego dobrze się zastanowić. Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie będzie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, wystarczy skorzystać ze wskazówek ekspertów i zapytać przedstawicieli renomowanych firm. Kominy niekiedy różnią się niewielkim detalami, a innym razem kluczowymi parametrami.
Przede wszystkim system powinien pasować do stosowanego paliwa. Do popularnych rozwiązań należą np. kotły gazowe, olejowe, a także urządzenia na ekogroszek czy drewno. Szczególną uwagę należy zwrócić na kotły z zamkniętą komorą spalania, gdyż te wymagają kominów o konstrukcji powietrzno-spalinowej.
Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego przekroju oraz średnicy kanałów i dopasowaniu tychże parametrów do wymagań technicznych kotła. Bardzo ważna będzie również wysokość komina.
Przekrój kominowy
Zastanawiasz się nad średnicą przekroju kominowego? Jeśli moc urządzenia wynosi 20-25 kW, a komin ma wysokość minimum 7 m, dobór najlepszego rozwiązania zależy od rodzaju spalanego paliwa. W przypadku kotłów olejowych i gazowych najczęściej stosuje się przekrój o średnicy 14 cm. Przy niższych kominach można średnicę powiększyć do 16 cm.
Dobór przekroju inaczej wygląda w przypadku kotłów na paliwa stałe. I tak przy urządzeniach na ekogroszek, drewno czy miał zazwyczaj stosuje się kominy z przekrojem od 16 do 25 cm. Czasami jednak może być to 30 cm. Jak dobrać idealne rozwiązanie? Otóż najlepiej sprawdzić dokumentację techniczno-ruchową kotła i znaleźć tam szczegółowe informacje.
Wysokość komina a wentylacja
Eksperci wskazują, że im wyższy jest komin, tym lepszy będzie ciąg. Należy jednak zaznaczyć, że wysokość ponad najwyższe podparcie boczne nie może przekraczać dopuszczalnej dla konstrukcji wartości. Ile ona wynosi? Tę informację znajdziesz w karcie technicznej systemu.
Dla kominów ze średnicą 12-20 cm, maksymalna wysokość sięga 60-180 cm. Przy szerszych konstrukcjach może być to nawet 110-275 cm. Najwyższe, a zarazem najsztywniejsze kominy, jakie można zbudować to konstrukcje obmurowane. Natomiast te najniższe wykończone są blachą lub łupkiem. Wysokość komina ma szczególne znaczenie w domach z niskim poddaszem.
Czy stosować docieplenie?
Wielu ekspertów zaleca stosowanie izolacji elementów w strefach wychłodzenia. Mowa tu o przestrzeniach ponad dachem. W tym celu doskonale sprawdzi się wełna mineralna o grubości 3 cm. Pamiętaj jednak, że przy niskich kominach może to nie wystarczyć. Wówczas sprawdzą się rozwiązania mechaniczne. Najczęściej wystarczy skorzystać ze sprawdzonych usług, aby szybko poradzić sobie z ociepleniem. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort i spokój przez długie lata.