Styl architektoniczny
Muzeum Śląskie zachwyca swoją architekturą zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Tak genialny efekt powstał, dzięki usytuowaniu gmachu muzeum: obiekt powstał na obszarach byłej kopalni „Katowice”. To sprawia, że podczas odwiedzin intryguje nie tylko ekspozycja. Przestrzeń godzi industrialne budynki z czerwonej cegły z tymi nowoczesnymi, łącząc przeszłość z teraźniejszością i podkreśla historię miasta. Pomiędzy budynkami stworzono alejki, dzięki którym można swobodnie przechodzić do kolejnych atrakcji.
Co ciekawe, chociaż część budynków jest na powierzchni, to główna siedziba omawianego muzeum znajduje się blisko 14 metrów pod ziemią.
Historyczny szyb górniczy Warszawa II
Jednym z najbardziej wyróżniających się obiektów na terenie Muzeum Śląskiego jest szyb górniczy Warszawa II. To historyczny obiekt, który powstał w 1924 roku, a więc już niedługo będzie świętował stulecie powstania.
Szyb ma aż 40 metrów wysokości, co sprawia, że jest widoczny praktycznie z każdego miejsca na terenie muzeum. Na samym szczycie właściciele muzeum stworzyli taras widokowy, z którego widać nie tylko w całej okazałości miasto Katowice, lecz również Beskidy. Takie atrakcje sprawiają, że Muzeum Śląskie jest odwiedzane przez turystów z całego świata.
Atrakcyjne wystawy
Jeśli chcesz poznać historię Górnego Śląska, to wybierz się do Muzeum Śląskiego. Na terenie muzealnego kompleksu organizowana jest wystawa pt. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.
Uczestnicy wystawy mają okazję poznać historię Śląska od I wieku aż do lat 90. ubiegłego wieku. Organizatorzy wystawy przygotowali oprócz ciekawego wykładu również zrekonstruowane obiekty, takie jak rotunda z Cieszyna czy klasyczny blok z wielkiej płyty. Najmłodsi z pewnością nie będą narzekać na nudę, ponieważ na terenie wystawy mieszczą się drabinki, za pomocą których można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie w powojennych Katowicach.
Liczne galerie sztuki
Wspominając o atrakcyjnych wystawach, nie sposób nie wspomnieć o galeriach sztuki. W ramach Muzeum Śląskiego wydzielone są cztery galerie, dzięki którym można szybko przedostać się do świata sztuki i podziwiać i średniowieczne figury sakralne, i XX-wieczne malarstwo
Oprócz możliwości zapoznania się z obrazami artystów, na przykład Witkiewicza czy Gierymskiego, organizatorzy przygotowali questy dla dzieci. Rodzice zatem mogą poświęcić się oglądaniu dzieł artystycznych, natomiast pociechy mogą rozwiązać historyczną zagadkę.
Część turystów przedłuża swój pobyt i postanawia osiąść w tym mieście na stałe. Nowoprzybyłym zamieszkanie mogą ułatwić mieszkania do wynajęcia Katowice Korczaka w ramach najmu instytucjonalnego. Rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo i stałość, a same nieruchomości położone są w atrakcyjnych lokalizacjach.