TworzymyGłos Regionu

reklama

Mocne słowa na komisji. Małkus: To się nazywa mobbingiem, to jest niesprawiedliwe traktowanie instytucji

Środa, 20 lutego 2019 o 13:20, aktualizacja Piątek, 22 lutego 2019 o 12:38, autor: 30
Mocne słowa na komisji. Małkus: To się nazywa mobbingiem, to jest niesprawiedliwe traktowanie instytucji

19 lutego w Sali obrad wschowskiego Ratusza odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych. Komisja podjęła dwa, osobne wnioski o wsparcie finansowe dla muzeum i w drugim wniosku dla biblioteki i muzeum. Wnioski komisji zostaną przedstawione burmistrzowi.

W obradach komisji wzięli udział radni: Franciszek Baśczyn (przewodniczący), Hanna Knaflewska-Walkowiak, Katarzyna Owoc-Kochańska, Emanuela Stanek-Juśkiewicz, Michał Drobnik, Piotr Wieland oraz Piotr Buczek.

Tematem komisji była informacja na temat działalności instytucji kultury. W związku z tym wzięli w niej udział również dyrektorzy – Ilona Ratajczak (biblioteka), Marta Małkus (muzeum) oraz Piotr Kokorniak (CKiR).

Radni w trakcie obrad ustalili, że złożą na ręce burmistrza dwa wnioski o dofinansowanie muzeum, oraz w drugim wniosku biblioteki i muzeum. Pierwszy wniosek został złożony przez radną Katarzynę Owoc-Kochańską, drugi przez radnego Piotra Wielanda. 

Dofinansowanie muzeum jest tematem, który pani dyrektor podejmuje od początku tej kadencji. Na komisji Marta Małkus zwróciła uwagę, że plan finansowy muzeum nie obejmuje potrzebnych pieniędzy na Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Brakuje MZW na ten cel - 52 tysiące. Potrzebne byłyby również pieniądze na zakup muzealiów.

Pani dyrektor podkreślała, że zaczyna kolejny rok kalendarzowy bez złotówki na działania muzealne.

- Planuję wystawę, wydarzenie i nie mam na to złotówki. Angażujemy nasze, wypracowane środki w te działania. A tak nie powinno być. Jestem nauczona takiego biznesu, że jeżeli firma zarabia, to inwestuje po to, żeby to przyniosło rozwój. Muzeum powinno zarobione pieniądze inwestować w materiały promocyjne, wydawnictwa. W tym kierunku powinno to pójść, a nie, żeby wypracowane pieniądze przejadać. Jeżeli tak to będzie funkcjonowało nadal, to muzeum nigdy się nie rozwinie, a mi zależy na tym, aby ta muzeum się rozwijało - mówiła pani dyrektor.

Dyrektor Małkus zwracała również uwagę na to, aby wszystkie jednostki instytucji kultury były traktowane sprawiedliwie.

- Startujemy w nowy rok bez podstawowych środków na działalność na muzeum. Nie mówię tutaj o czymś wyjątkowym, o projektach marzeń. Mówię o tym, że brak nam środków na działalność. Dopóki ich nie zdobędziemy w projektach zewnętrznych, od mecenasów lub nie zaangażujemy własnych prywatnych środków (dyrektor zaznaczyła, że mówi tutaj o sobie), bo i do takich absurdalnych sytuacji dochodziło, nie możemy inicjować żadnych działań. Jestem zdania, że państwo (w znaczeniu radni - przyp. red.) jesteście odpowiedzialni, żeby środki na instytucje kultury były dzielone sprawiedliwie. Jeżeli każda z instytucji kultury ma na działalność (CKiR i biblioteka - przyp. red.), to trzecia instytucja (muzeum - przyp. red.) musi mieć po prostu na działalność. Bo jeżeli jest inaczej, to się to nazywa mobbingiem, to jest po prostu niesprawiedliwe traktowanie instytucji.

Zdaniem radnej Katarzyny Owoc-Kochańskiej muzeum mogłoby zostać dofinansowane z dostępnych, wolnych środków budżetowych. Są to środki, które wynikają z rocznego wykonania budżetu i dokładna kwota będzie znana wraz z końcem lutego. Będzie wtedy wiadomo jaka to jest dokładnie kwota i ewentualnie będzie można ją wykorzystać na nieplanowane dotąd wydatki.

Dyrektor biblioteki Ilona Ratajczak zwróciła uwagę na to, że projekt budżetu biblioteki również zawierał większą kwotę od tej, którą ostatecznie placówce przyznano.

- Bibliotece potrzebne są środki na wykonanie remontów. W bibliotece nadal jest wilgoć, która co chwilę wychodzi w różnych miejscach. Jest potrzeba odnowienia schodów, które są mocno zniszczone. Jest potrzeba również wymiany drzwi wejściowych. Jak się dowiedziałam, te drzwi, które mamy, miały być drzwiami bocznymi. To nie były planowane drzwi wejściowe do instytucji. Przez 5 lat borykamy się z nimi. Osoba, która poprawiała stan tych drzwi, był u nas dwa razy, a potem już nawet przestał odpowiadać. To też jest problem, który był zgłaszany do Urzędu - mówiła dyrektor Ratajczak.

Z kolei dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie przyznał, że koszty remontu sali widowiskowej na pewno wzrosną o około 170 - 200 tysięcy złotych (poświęcimy temu osobny artykuł). Jak już wiadomo gmina na pewno te koszty pokryje.

Ostatecznie radni na wniosek Katarzyny Owoc-Kochańskiej i Piotra Wielanda zaproponowali dofinansowanie dla muzeum i w drugim wniosku dla biblioteki i muzeum. Odbyło się głosowanie. Za dofinansowaniem muzeum głosowały 4 członków komisji: Michał Drobnik, Katarzyna Owoc-Kochańska, Piotr Buczek i Emanuela Stanek-Juśkiewicz. Troje radnych wstrzymało się od głosu, to jest: Hanna Knaflewska-Walkowiak, Franciszek Baśczyn i Piotr Wieland.

Za dofinansowaniem biblioteki i muzeum głosowało 4 radnych: Piotr Wieland, Michał Drobnik, Hanna Knaflewska-Walkowiak i Emanuela Stanek-Juśkiewicz. Piotr Buczek oraz Franciszek Baśczyn wstrzymali się od głosu, a Katarzyna Owoc-Kochańska była przeciw.

Teraz te wnioski zostaną przedłożone burmistrzowi. Warto dodać, że burmistrz nie jest w żaden sposób związany tymi wnioskami. Wnioski mają charakter doradczy.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (30)

avatar

avatar
~Widz
20.02.2019 14:06

W obliczu tej sytuacji należy ratować muzeum, w trybie natychmiastowym!

avatar
~Zdziwiony
20.02.2019 14:12

Jakim cudem środki na remont sali widowiskowej wzrosną!!!???? Przecież był jakiś przetarg który został zatwierdzony ... jakaś umowa zobowiązuje.... A tu jakieś 170 - 200 tyś więcej i już wiadomo, że gmina zapłaci !!! Nie swoje pieniądze widzę lekką ręką się wydaje.... kto z Was, tak prywatnie, w trakcie remontu gdyby się dowiedział, że koszty wzrosną byłby taki szczęśliwy....I bez mrugnięcia zapłaci....???

avatar
~Ela
20.02.2019 14:26

Jakiej sytuacji muzeum jako jedyna instytucja dostało 20 tys więcej niż rok temu i pytanie mieszkańcy chcą dróg czy nowych zakupów muzealiow czy my jesteśmy muzeun narodowe

avatar
~Bond
20.02.2019 15:15

Mobbing – prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Skoro tak pani widzi tą sytuację, to proszę sobie poszukać innej pracy może. Szkoda zdrowia

avatar
~do Bond
20.02.2019 16:08

Byłoby chyba lepiej poświęcić na "straty" takie forumowicza jak ty aniżeli p. dyrektor Młakus . Dla miasta byłaby to wymierna korzyść .

avatar
~Gekon
20.02.2019 23:31

Bond MS rację. Rozumiem emocje, śle słowa dyrektor Małkus były zbyt ostre. Proponuję więcej dyplomacji,

avatar
~do Bond
21.02.2019 13:50

Wyjątkowa z ciebie kanalia !.

avatar
~?
20.02.2019 15:23

Na działalność jak najbardziej, ale muzealia? Co pod tą nazwą rozumiemy kolejne unikatowe prace autora, które będą u nas oglądać ponoć wrocławianie? Pamiatki ze Wschowy? Kolejne pytanie dlaczego Pani Owoc-Kochańska nie zagłosowała na wniosek pomocy muzeum i biblioteki? Rozumiem, że jest radną zainteresowaną losem tylko jednej placowki kulturalnej we Wschowie. Może trzeba się zastanowić czy plany Pani Dyrektor muzeum nie są zbyt ambitne na małe miasteczko powiatowe, w którym w niektórych miejscach brak chodników. Co to oznacza że CKIR będzie potrzebowal więcej pieniędzy? To sporo pytań, droga redakcjo do dzieła

avatar
~Nie ładnie
20.02.2019 15:46

Kluby sportowe na szkolenie dziesiątek dzieci i młodzieży po 50 tyś zł, a CKIR dodatkowo....nieplanowanie... minimum 170 tyś zł ! Świat zwariował !

avatar
~Adaś
20.02.2019 15:58

Pytanie forumowicza "Eli" jest dla wielu zasadne (chodnik , oświetlenie itd.), dla innych utrzymanie i rozwój MZW ma większe znaczenie ? To jak z troską o budynek po kinie "Hel" ( nie powinienem był wkładać kija w mrowisko) zdania są podzielone ? Moje zdanie jest taki, …. jak jesteśmy informowani przez media, państwo pieniądze ma aż nadto więc drogi ( temat ważny) zdążymy pobudować, natomiast czy zdążymy zakupić lub odnowić muzealia to już nie jest taki pewnik. To inwestycja chwili koniecznej, czasami decyzja dnia bo dany eksponat, egzemplarz, okaz, przedmiot, obiekt zmieni właściciela nieodwołalnie. Troska p. dyr. Małkus o swój zakres obowiązków jest niespotykany, od dawna jestem pod wrażeniem tej osoby. Od dawna jest Ona w "rankingu" wschowskiej "menadżerki" nr 1. dlatego każda przekazana złotówka w jej opiekę jest nie stracona. Może dziwnie to zabrzmiało, muzeum-biznes ale niestety, przykład idzie od samej góry, ….. kultura stała się fragmentem polityki. Ostatnio, demonicznie przekazywana w informacjach dniach. Co do CKiR i jego inwestycyjnego "przestrzału" na kwotę 200tys. to spokojnie, nie wiemy jeszcze nic , dlaczego, z jakiego powodu, w jakim celu ? A może to jest konieczność, przecież dyrektor tak to wypowiedział - środki finansowe zabezpieczone, czyli niejako pewnik potrzeby. Redaktorzy Zw zapewniają, temat zostanie prześwietlony i podany opinii publicznej, ok. Na zakończenie i korzystanie z tej inwestycji czeka sporo osób. Ja osobiście mam oczekiwanie, że TH powrócą już na stałe do naszego miasta...…. to moje marzenie i ukryte hobby. Adaś

avatar
~Muzeum.
20.02.2019 16:05

Do muzemum przychodzi niewiele osób, wieje nudą. Jedynie lekcje muzealne są ciekawe i cieszą się zaintetesowaniem, nie potrzebują więcej pieniedzy. Ktoś tu chyba wyczuł możliwość latwej kasy od burmistrza

avatar
~do muzeum
20.02.2019 17:53

Widać, że nie chodzisz do muzeum. Turyści są zachwyceni, tylko widzą, że brakuje pieniędzy. Łatwa kasa? Może wreszcie znalazł się po prostu burmistrz nowoczesny, który widzi potrzeby kultury i wreszcie taki, który nie będzie kopał dołki tej instytucji. A jak przyciągnąć ludzi do Wschowy - no właśnie poprzez turystykę i kulturę. Trzeba korzystać z możliwości, które się ma.

avatar
~Do Muzeum
20.02.2019 16:33

Czy Pan (Pani) sprawdza statystyki odwiedzin w muzeum? Czy Pan (Pani) przyjmuje turystów ? Ilu ich dzisiaj było ? Czy odwiedzili inne Instytucje Kultury ? Piszesz , że lekcje muzealne są ciekawe a na pomoce i materiały edukacyjne - to już łatwa kasa od Burmistrza.

avatar
~Zainteresowany
20.02.2019 16:37

" Bibliotece potrzebne są środki na wykonanie remontów. W bibliotece nadal jest wilgoć, która co chwilę wychodzi w różnych miejscach. Jest potrzeba odnowienia schodów, które są mocno zniszczone. Jest potrzeba również wymiany drzwi wejściowych. Jak się dowiedziałam, te drzwi, które mamy, miały być drzwiami bocznymi. " a muzeum nie jest w tym samym budynku i takich potrzeb nie ma?

avatar
~do zainteresowany
20.02.2019 17:49

To prawda. Budynek rezydencji to nie tylko biblioteka.. chyba większą szkodę wilgoć robi muzeum (tam są zabytki!!!). Poza tym proszę zobaczyć na budynek kamieniczek - na zewnątrz ładnie, ale w środku? Tam aż krzyczy: zróbcie remont. Biblioteka to jeden budynek, Muzeum to trzy (rezydencja, kamieniczki, lapidarium), jak utrzymać 3 przestrzenie przy małym budżecie?

avatar
~Ola
20.02.2019 18:23

Finansowe wsparcie z własnych prywatnych pieniedzy nie jest czymś obcym. Pracując w szkole dokładam się finansowo do imprez szkolnych,zakupów materiałów na pomoce,które muszę zrobić, materiałów na gazetkę etc. Więc nie uważam ze to jakiś absurd wesprzeć finansowo instytucje.

avatar
~do Ola
20.02.2019 21:05

I powiedz mi jeszcze, że to jest normalne co Ty robisz?

avatar
~do Ola
20.02.2019 22:25

Nie gadaj bzdur, fantazja tu nie przechodzi , my mówimy o poważnych pieniądzach a nie o groszach.

avatar
~Autorka nieznana
21.02.2019 06:50

Zapraszamy do SOS-W, zobaczycie jak "swietnie" jest w ośrodku. Targanie siat z prywatnymi materiałami to codzienność. Poprzednia władza i obecna traktują ośrodek jak kasę pożyczkową, a dyrektorzy (Panowie) boją się sprzeciwić.

avatar
~doOli
21.02.2019 15:49

Nie, Olu szanowna, to jest absurd i patologia. Sama niestety biorę w niej udział, bo nie miałabym na czym pracować. I nie jestem jedyna, znam tuzin osób takich jak ja, jednak żadna z nich nie uważa, tego stanu za normalny. Nie wyobrażam sobie mechanika samochodowego, który targa ze sobą narzędzia do warsztatu swojego szefa. Pensje w oświacie są tak żenująco niskie, że każda forma kredytowania miejsca pracy przez nauczycieli jest rabunkiem ze strony organu prowadzącego.

avatar
~Sławek
20.02.2019 22:21

Lepiej zróbcie drogi na Zaciszu.. To jest bardziej potrzebne!

avatar
~do Sławek
21.02.2019 08:23

Droga na Zaciszu jest potrzebna Tobie. Nie mówię, że nie jest ważna, ale nie tędy droga. Będziemy tak jeden drugiemu wydzierać? Może bitwa jakaś? Polecam: https://podroze.onet.pl/polska/lubuskie/nieistniejace-palace-i-dwory-wojewodztwa-lubuskiego/eeq51gw#slajd-19 Koniecznie trzeba przewinąć do końca, bo na końcu jest o nas, o ziemi wschowskiej i naszym stosunku i poszanowaniu zastanych na tych ziemiach dóbr. Czy coś się zmieniło?

avatar
~Do Autorki nieznanej
21.02.2019 08:29

I co? Uważasz, że to normalne jest? Kiedy się odważycie o tym głośno mówić? Na co czekacie?

avatar
~do Autorka nieznana
23.02.2019 10:54

Zgadzam się z Tobą, w ramach oszczędności nauczyciele nawet nie proszą o nic, a przynajmniej o bardzo dużą część. W ramach oszczędności aby nie spadł poziom nauczania a co za tym idzie urozmaiconą ofertę pomocy, zakupu dokonują z własnej kieszeni mając na uwadze przede wszystkim dzieci - uczniów. Jak by policzyć wszystko to z oszczędności robi się pokaźna suma. Dlaczego milczą? bo to niewiele zmieni, starostwo nie ma a uczniowie są i to robią dla nich.

avatar
~CBA
21.02.2019 14:43

oj Pania Małkus chyba Poniosła Bardzo dużaaaa wyobraźnia co do Pieniędzy które jak można określić w jej wypowiedziach muzeum Musi dostać po trupach.A co z innymi potrzebami Miasta ...?? Drogach zabytkach . Ile ludzi zwiedzających w tygodniu jest w muzeum 5 osób na 4 dni a jak sobota zwiedzających wiecej to zamkniete. Zauważyłem że tylko na tapecie cały czas biblioteka...i tak długo to analizowałem i dochodze do wniosku o co chodzi o zazdrość bo Biblioteka tetni zyciem tam non stop jest ktoś non stop ktos sie kreci. Są zajecia dla dzieci Atrakcje wystawy . Wystawa o Historii Straży Pożarnej Rewelacja!według Pani Małkus biblioteka ma za duży budżet a ona za mały ale może Pani pomyślała by ze potrzebny jest po to żeby kupować Książki Nowości czy jeżeli biblioteka nie uzupełniała literatury( nowości) przez pół roku miała by tak dużą liczbę odwiedzających jak do tej Pory? Nie !! ludzie przestali by przychodzi teraz idzie się do przodu nie cofa w czasie... Remont potrzebuje również wystarczy popatrzeć przyjrzeć się ścianą , jestem tam bardzo często widzę co dzieje się na ścianach same burchwy to się nazywa właśnie wilgoć.... a Może tak na Niektóre etaty by popatrzyli .... redukcja zawsze może podnieść budżet ... niektóre etaty w muzeum można złączyć w jeden może wykonywać to jedna osoba a np . cały etat specjalista ds.konserwacji urządzeń elektronicznych czy ta osoba musi mieć pełen etat potrzeba jest konserwacja codziennie ??haha chyba że kryje się pod tym jakiś klops :D:) hmm CKiR ech tam nie wspomnę co się dzieje czy Panstwo zwórcili uwage ?? na Te etaty??Penie nie ! otwartych 20 etatów z czego 3 osoby zatrudnione na różne stanowiska gdzie jedna osoba mogła by się zająć 3 stanowiskami bo sa takie same :D hehe normalnie oczy aż bolą. Po prostu nie ma się za to kto porządnie wziąć mamy nową władze która jeszcze do końca chyba nie wie jak ogarnąć to wszystko ręce opadają... Nie Powinno być takiego Mobbingu nienawiści! Dlaczego tak się dzieje dlaczego kazdemu w dzisiejszych czasach tak mało pieniędzy dlaczego każdy chce brać brać bo mało muszą dać koniec kropka... Normalnie ręce opadają. Każda instytucja ma swoje potrzeby a takie porównywanie mobbingowanie to jest straszne niemal jak jakaś epidemia... Przykre Wschowa to Piękne miasto a tyle w niej nienawiści ;/

avatar
~Wschowianin
21.02.2019 17:09

Pani Małkus myślała,że jak jest nowy Burmistrz to dostanie dużo kasy. Trzeba radzić z kasą jaka jest obecnie i nie oczekiwać kokosów.

avatar
~Do cba
22.02.2019 22:57

Reduckja etatów? Porozmawiaj z pracownikami to powiedzą Ci, że nie wiedzą w co ręce włożyć, bo tyle roboty.

avatar
~ja cię ..?
21.02.2019 17:04

To teraz CBA ogłasza się na zw.pl ???

avatar
~CBA
22.02.2019 09:02

DO KOMENTARZA " JA CIE...?? A to nie mozna sie podpisac CBA?? Jakis problem?

avatar
~do cba
22.02.2019 15:50

widać, że z nauką masz na bakier, nie pisze się "przyjrzeć się ścianą " tylko "ścianom!!!! Chodziłbyś częściej do szkoły, tudzież do muzeum, słuchałbyś jak należy poprawnie mówić to i pisać nauczyłbyś się! Baaaa, może i myśleć zacząłbyś!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl