W obradach komisji wzięli udział radni: Franciszek Baśczyn (przewodniczący), Hanna Knaflewska-Walkowiak, Katarzyna Owoc-Kochańska, Emanuela Stanek-Juśkiewicz, Michał Drobnik, Piotr Wieland oraz Piotr Buczek.
Tematem komisji była informacja na temat działalności instytucji kultury. W związku z tym wzięli w niej udział również dyrektorzy – Ilona Ratajczak (biblioteka), Marta Małkus (muzeum) oraz Piotr Kokorniak (CKiR).
Radni w trakcie obrad ustalili, że złożą na ręce burmistrza dwa wnioski o dofinansowanie muzeum, oraz w drugim wniosku biblioteki i muzeum. Pierwszy wniosek został złożony przez radną Katarzynę Owoc-Kochańską, drugi przez radnego Piotra Wielanda.
Dofinansowanie muzeum jest tematem, który pani dyrektor podejmuje od początku tej kadencji. Na komisji Marta Małkus zwróciła uwagę, że plan finansowy muzeum nie obejmuje potrzebnych pieniędzy na Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Brakuje MZW na ten cel - 52 tysiące. Potrzebne byłyby również pieniądze na zakup muzealiów.
Pani dyrektor podkreślała, że zaczyna kolejny rok kalendarzowy bez złotówki na działania muzealne.
- Planuję wystawę, wydarzenie i nie mam na to złotówki. Angażujemy nasze, wypracowane środki w te działania. A tak nie powinno być. Jestem nauczona takiego biznesu, że jeżeli firma zarabia, to inwestuje po to, żeby to przyniosło rozwój. Muzeum powinno zarobione pieniądze inwestować w materiały promocyjne, wydawnictwa. W tym kierunku powinno to pójść, a nie, żeby wypracowane pieniądze przejadać. Jeżeli tak to będzie funkcjonowało nadal, to muzeum nigdy się nie rozwinie, a mi zależy na tym, aby ta muzeum się rozwijało - mówiła pani dyrektor.
Dyrektor Małkus zwracała również uwagę na to, aby wszystkie jednostki instytucji kultury były traktowane sprawiedliwie.
- Startujemy w nowy rok bez podstawowych środków na działalność na muzeum. Nie mówię tutaj o czymś wyjątkowym, o projektach marzeń. Mówię o tym, że brak nam środków na działalność. Dopóki ich nie zdobędziemy w projektach zewnętrznych, od mecenasów lub nie zaangażujemy własnych prywatnych środków (dyrektor zaznaczyła, że mówi tutaj o sobie), bo i do takich absurdalnych sytuacji dochodziło, nie możemy inicjować żadnych działań. Jestem zdania, że państwo (w znaczeniu radni - przyp. red.) jesteście odpowiedzialni, żeby środki na instytucje kultury były dzielone sprawiedliwie. Jeżeli każda z instytucji kultury ma na działalność (CKiR i biblioteka - przyp. red.), to trzecia instytucja (muzeum - przyp. red.) musi mieć po prostu na działalność. Bo jeżeli jest inaczej, to się to nazywa mobbingiem, to jest po prostu niesprawiedliwe traktowanie instytucji.
Zdaniem radnej Katarzyny Owoc-Kochańskiej muzeum mogłoby zostać dofinansowane z dostępnych, wolnych środków budżetowych. Są to środki, które wynikają z rocznego wykonania budżetu i dokładna kwota będzie znana wraz z końcem lutego. Będzie wtedy wiadomo jaka to jest dokładnie kwota i ewentualnie będzie można ją wykorzystać na nieplanowane dotąd wydatki.
Dyrektor biblioteki Ilona Ratajczak zwróciła uwagę na to, że projekt budżetu biblioteki również zawierał większą kwotę od tej, którą ostatecznie placówce przyznano.
- Bibliotece potrzebne są środki na wykonanie remontów. W bibliotece nadal jest wilgoć, która co chwilę wychodzi w różnych miejscach. Jest potrzeba odnowienia schodów, które są mocno zniszczone. Jest potrzeba również wymiany drzwi wejściowych. Jak się dowiedziałam, te drzwi, które mamy, miały być drzwiami bocznymi. To nie były planowane drzwi wejściowe do instytucji. Przez 5 lat borykamy się z nimi. Osoba, która poprawiała stan tych drzwi, był u nas dwa razy, a potem już nawet przestał odpowiadać. To też jest problem, który był zgłaszany do Urzędu - mówiła dyrektor Ratajczak.
Z kolei dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie przyznał, że koszty remontu sali widowiskowej na pewno wzrosną o około 170 - 200 tysięcy złotych (poświęcimy temu osobny artykuł). Jak już wiadomo gmina na pewno te koszty pokryje.
Ostatecznie radni na wniosek Katarzyny Owoc-Kochańskiej i Piotra Wielanda zaproponowali dofinansowanie dla muzeum i w drugim wniosku dla biblioteki i muzeum. Odbyło się głosowanie. Za dofinansowaniem muzeum głosowały 4 członków komisji: Michał Drobnik, Katarzyna Owoc-Kochańska, Piotr Buczek i Emanuela Stanek-Juśkiewicz. Troje radnych wstrzymało się od głosu, to jest: Hanna Knaflewska-Walkowiak, Franciszek Baśczyn i Piotr Wieland.
Za dofinansowaniem biblioteki i muzeum głosowało 4 radnych: Piotr Wieland, Michał Drobnik, Hanna Knaflewska-Walkowiak i Emanuela Stanek-Juśkiewicz. Piotr Buczek oraz Franciszek Baśczyn wstrzymali się od głosu, a Katarzyna Owoc-Kochańska była przeciw.
Teraz te wnioski zostaną przedłożone burmistrzowi. Warto dodać, że burmistrz nie jest w żaden sposób związany tymi wnioskami. Wnioski mają charakter doradczy.
(rak)