Nowa jakość edukacji historycznej
Wystawa ta jest jednym z najnowszych projektów edukacyjnych IPN, wykorzystującym technologie i multimedia do popularyzacji historii w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia. „Mobilny Przystanek Historia Przyszłości” umożliwia odwiedzającym skorzystanie z interaktywnych gier i aplikacji przygotowanych przez Biuro Nowych Technologii IPN. Ich zadaniem jest nie tylko przybliżenie dziejów Polski, ale też rozwijanie wartości obywatelskich i kształtowanie postaw. Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, podkreślała, że takie projekty łączą świat realny z wirtualnym, co znacznie ułatwia przekaz edukacyjny, zwłaszcza młodzieży.
Gry i aplikacje IPN
Wśród dostępnych na wystawie produkcji multimedialnych, znalazły się m.in.:
- „Lotnicy – wojna w przestworzach” – gra przygodowa, prezentująca osiągnięcia polskich lotników w czasie II wojny światowej.
- „Gra Szyfrów” – produkcja, której fabuła skupia się na wojnie polsko-bolszewickiej. Zadaniem gracza jest złamanie szyfrów i unieszkodliwienie pociągów pancernych.
- „Warsaw Rising” – strategiczna gra opowiadająca o losach Powstańców Warszawskich, pozwalająca na poznanie historii i rozwijanie patriotycznych postaw.
- „Szybowcowa ‘87” – aplikacja umożliwiająca przeniesienie się do mieszkania w czasach PRL, w którym drukowano podziemną prasę. Mieszkanie jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistości tamtych czasów i oferuje interaktywne doświadczenia.
- „Świadectwo poMOCY” – etiuda filmowa przedstawiająca tragiczną historię rodziny Ulmów, która podczas II wojny światowej ukrywała Żydów.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny
Wystawa jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach 10:00–20:00 do niedzieli włącznie. Osoby powyżej 13 roku życia mogą korzystać ze stanowisk VR, natomiast młodsi goście mają możliwość korzystania z gier na komputerach stacjonarnych. Wszystkie produkcje prezentowane podczas wystawy są bezpłatne i można je pobrać na platformie Steam.
Warto również zaznaczyć, że ze względu na stan klęski żywiołowej w Jeleniej Górze, będącej kolejnym punktem trasy „Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości”, w Sławie organizowana jest zbiórka środków czystości i chemii gospodarczej. Zebrane rzeczy zostaną przekazane potrzebującym w Jeleniej Górze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Burmistrz Sławy: „Zaszczyt gościć IPN”
Burmistrz Cezary Sadrakuła wyraził swoje zadowolenie z obecności IPN w Sławie. „To jest zaszczyt gościć IPN tutaj. [...] z tego co się orientuję, nasza młodzież historię zna, ale te nowe metody wdrażania edukacji będą dla nich, chyba dla mnie też, zaskoczeniem” – powiedział.
Dyrektor SCKiW apeluje do młodzieży
Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, Tomasz Krzymiński, zwrócił się z apelem do młodzieży, by w pełni skorzystała z możliwości oferowanych przez wystawę. „ Korzystajcie, bo to się często nie zdarza. I namówcie swoich znajomych, żeby przyszli tutaj w weekend, nawet rodziców, bo naprawdę warto” – zachęcał.
Reprezentantka IPN o projekcie
Adrianna Paradowska, zastępca dyrektora Biura Nowych Technologii IPN, podziękowała za możliwość zaprezentowania projektów edukacyjnych w Sławie. Wyraziła nadzieję, że wprowadzenie gier i aplikacji IPN do szkół może stać się ciekawą formą lekcji historii. Zwróciła też uwagę na sytuację w Jeleniej Górze, dotkniętej powodzią, zachęcając do wsparcia zbiórki środków czystości dla poszkodowanych.