Misch–Masch– spotkania kulinarne
Czwartek, 29 maja 2014 o 10:33, autor: Edyta Liberska 0
Od kilku już lat trwa współpraca pomiędzy Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi we Wschowie, a niemiecką szkołą Goldbachschule we Frohnhausen. Celem wspólnych spotkań jest poznanie kraju i różnic kulturowych, usunięcie stereotypów, a także zawarcie nowych przyjaźni.
W dniach 16-23.05, w ramach wymiany międzynarodowej współfinansowanej przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprew-Nysa-Bóbr” czwórka dziewcząt i dwoje chłopców, a także opiekunowie: Karin Michna-Karpf i Bernd Seipel przyjechali do Polski na cały tydzień. Za program odpowiadała, zajmująca się koordynacją projektu po stronie polskiej, Elwira Wiśniak.
Spotkanie, tak jak i w roku ubiegłym, przebiegało pod kątem zdrowego odżywiania. Celem dwuletniego programu jest zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego odżywiania, a także uczulenie na niepotrzebne marnotrawstwo żywności, które wpływa niekorzystnie na naszą gospodarkę i środowisko.
Już pierwszego dnia po przyjeździe uczniowie zabrali się ostro do pracy, projektując okładkę polsko – niemieckiej książki kucharskiej, która ukaże się we wrześniu jako podsumowanie dwuletnich prac. Publikacja będzie zawierała tradycyjne potrawy, których przygotowanie zajmuje zaledwie kilka chwil, a większość potrzebnych składników znaleźć będzie można tuż za płotem - na łące lub w ogrodzie.
Nie od dziś wiadomo, jak ważny jest ruch w życiu człowieka. Dlatego też, korzystając z ciepłego maja, uczniowie spędzali dużo czasu na świeżym powietrzu. Wspinali się w Parku Linowym Tarzan w Lesznie, brali udział w wycieczce rowerowej do Lginia, czy też pływali rowerami wodnymi po Jeziorze Wieleńskim.
We wtorek pogoda nadal dopisywała, gdy grupa udała się do Wolsztyna na lekcję muzealną, dotyczącą tradycyjnych zajęć domowych, do Skansenu Budownictwa Ludowego w Wolsztynie. Uczniowie chętnie próbowali swych sił w praniu na tarze, mieleniu na żarnach, czy też w samodzielnemu wyrabianiu masła, które następnie zostało podane ze świeżym chlebem. Jednakże to nie te prace, a wspólne obracanie młyna, za pomocą dyszla, w stronę wiejącego wiatru, wzbudziło największy entuzjazm uczniów.
Kolejny dzień również powitał grupę słońcem, dlatego po zwiedzeniu winnicy za Zieloną Górą i zapoznaniu się z technikami uprawy winorośli i poznaniu tradycji winiarskich, uczniowie z chęcią posilili się ciastem z owocami i sokiem z winogron. Następnie grupa przespacerowała się po rynku winnego grodu, by na zakończenie oddać się szaleństwu zakupów w miejskiej galerii handlowej.
Pełen wrażeń był także przedostatni dzień wizyty gości. Po wspomnianej już wycieczce rowerami wodnymi, uczniowie przesiedli się na bryczkę i zwiedzili Wieleń oraz pobliskie miejscowości.
Już we wrześniu czeka nas rewizyta u naszych sąsiadów. Wtedy to również zostanie zaprezentowana książka kucharska, po którą mamy nadzieję sięgnie wielu chętnych.
(tekst/foto:Gim 1)