W uroczystości uczestniczyli harcerze, zuchy oraz mieszkańcy miasta, w tym potomkowie powstańców. Zebrani podkreślili znaczenie Powstania Wielkopolskiego, którego skutkiem było przyłączenie ziem zachodnich do odrodzonego państwa polskiego. Prezes Towarzystwa, Zdzisław Rygusik, w swoim przemówieniu przypomniał o aresztowaniach z 1919 roku, kiedy to 40 polskich działaczy ze Wschowy trafiło do niemieckiego więzienia w Głogowie, a następnie do obozu w Żaganiu.
Relacja z obchodów w 2023 r.: Wschowa pamięta o bohaterach. Uroczystości ku czci Powstańców Wielkopolskich
Wschowa a Powstanie Wielkopolskie
Przygotowania do wybuchu Powstania Wielkopolskiego we Wschowie rozpoczęły się już w 1918 roku. Na czele lokalnej Rady Ludowej stanął Jan Metelski, wspierany przez m.in. proboszcza Józefa Górnego, Annę Lasocińską i Stanisława Voelkela. Organizowano zapisy ochotników oraz zbiórki funduszy na cele narodowe. Kulminacją patriotycznej działalności był wiec ludności polskiej z 12 grudnia 1918 roku, podczas którego manifestowano wolę przyłączenia ziemi wschowskiej do Polski.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
VIDEO=1
ZOBACZ: Tablica Jana Metelskiego we Wschowie odsłonięta (VIDEO)
Jednak po wybuchu powstania Niemcy podjęli brutalne działania represyjne. W styczniu 1919 roku aresztowano Polaków, w tym Jana Metelskiego i Annę Lasocińską. Internowani trafili do obozu w Grunthalle pod Żaganiem, gdzie przebywali przez kilka miesięcy. Po zwolnieniu część z nich osiedliła się w Lesznie, już w granicach II Rzeczypospolitej.
ZOBACZ: Łupice. Uroczystości w 106. rocznicę Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Źródło: TPPW1918 Wschowa