Uzasadnienie
Idea ustanowienia Maryi Patronką Wschowy posiada głębokie uzasadnienie w historyczno-kulturowym oraz duchowym dziedzictwie miasta. Znajduje to swoje materialne potwierdzenie m.in. w:
- najstarszej pieczęci władz samorządowych miasta z 1310r. (siedząca na tronie Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na kolanach);
- herbie miejskim na wschowskim ratuszu (koronacja Matki Bożej przez Chrystusa Króla);
- niemieckiej nazwie miasta Fraustadt („unserer lieben Fraustadt – miasto naszej ukochanej Pani”);
- zachowanych dokumentach, sygnowanych pieczęciami z wizerunkiem Matki Bożej;
- pierwotnym wezwaniu wschowskiego kościoła parafialnego i innych świątyń, w tym nieistniejącego już dzisiaj kościoła pod wezwaniem „naszej ukochanej Pani”, które bezpośrednio nawiązywało do nazwy miasta.
Ów Maryjny Patronat Miasta uszanowali luteranie w okresie protestantyzmu, a także Prusacy czy później Niemcy, w okresie zaborów Polski i okupacji wojennych. Patronat ten od zawsze wyrażał się w powszechnym uznaniu Osoby Maryi za symbol ogniskujący w sobie wartości uniwersalne i ponadczasowe, ważne i jednoczące całą społeczność miasta. Ów patronat żył własnym życiem, owszem, z czasem, szczególnie po II wojnie światowej, coraz bardziej na marginesie świadomości społecznej.
Akt ustanowienia Maryi Patronką Miasta Wschowa stanowi praktyczne odwołanie się do idei ciągłości historycznej i jest jej najprawdziwszym wyrazem. Jest ponadto wyrazem troski o przekaz integralnego dziedzictwa materialnego i wartości, które legły u podstaw duchowej tożsamości Miasta. Akt ustanowienia Patronatu posiada sens edukacyjny i stanowi silny impuls kulturowego i wizerunkowego rozwoju Miasta.
Dzięki podjęciu uchwały o ustanowieniu Maryi Patronką, Miasto Wschowa wpisuje się w poczet wielu innych polskich miast o wielkich tradycjach religijno-kulturowych, których patronką jest Maryja – Matka Boża, co niewątpliwie podnosi jego rangę i prestiż.
Wyniki głosowania: