TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Lokalne podatki i opłaty

- jak rozliczyć je online?

Poniedziałek, 31 maja 2021 o 15:52, autor: 0
Lokalne podatki i opłaty

Rozliczanie podatków lokalnych wcale nie musi być trudne. Robiąc to online, możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu, ułatwiając sobie tym samym całe to zadanie. Sprawdźmy więc, jak wypełnić odpowiednie formularze i w jaki sposób należy je przesłać? 

Składanie deklaracji podatkowych to obowiązek każdego obywatela naszego kraju. Jest to niezbędne w celu przekazania odpowiednich informacji do właściwych organów. Podatki dzielą się na te bezpośrednie i pośrednie. Do pierwszej grupy należy na przykład PIT, który to właśnie większości z nas jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy mowa o jakichkolwiek rozliczeniach podatkowych. Dziś powiem jednak o podatkach lokalnych, które zaliczają się do grona podatków pośrednich. Pobierane są one bowiem przez samorządy terytorialne. Ich rozliczanie wzbudza co roku wiele pytań i wątpliwości. Jak to w przypadku wszelkich formularzy bywa, ich wypełnianie może wydawać się zadaniem dość skomplikowanym. Obecnie jednak wszystkie formalności możemy załatwić znacznie łatwiej, korzystając ze specjalnej usługi online. Jak szybko wypełnić i przesłać deklarację dn-1? Jak rozliczyć podatek od nieruchomości bez wychodzenia z domu? 

Podatki lokalne — co warto wiedzieć?

Podatki lokalne, tak jak już wiemy, stanowią źródło dochodów dla samorządów terytorialnych. Należy rozliczać je corocznie i obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych.  Wysokość takich podatków może być różna, ponieważ ustalana jest w sposób indywidualny przez każdą z gmin. Oczywiście istnieją też limity, które nie pozwalają na przekroczenie pewnego progu wysokości. Istnieją różne rodzaje podatków lokalnych. Zaliczmy do nich opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek od nieruchomości, podatek leśny, rolny oraz podatek od środków transportowych, o którym przeczytamy więcej na https://przyjazne-deklaracje.pl/przewodnik-po-podatku-od-srodkow-transportu/.

Podatki lokalne jeszcze do niedawna można było rozliczać jedynie bezpośrednio w danych urzędach gmin. Wiązało się to z koniecznością dojazdu do danej placówki oraz wypełnieniem wielu dokumentów. Obecnie jednak można zrobić to także przez internet, dzięki czemu cała procedura stała się znacznie prostsza i mniej czasochłonna. 

Jak rozliczyć podatek lokalny online?

Rozliczanie podatków lokalnych online to rozwiązanie, na które decyduje się obecnie coraz więcej podatników. Cała procedura jest naprawdę prosta i zajmuje dosłownie kilka minut. Jak można zrobić to szybko i bez zbędnych formalności? Najlepiej sprawdzić to na praktycznym przykładzie. Zobaczmy więc, w jaki sposób wypełnić i przesłać jeden z najczęściej wypełnianych formularzy, czyli podatek od nieruchomości. 

Deklarację dn-1 powinny wypełnić wszystkie osoby prawne posiadające nieruchomości. Aby to zrobić online, będzie potrzebne nam odpowiednie narzędzie. Rekomendowany program służący do tego znajdziemy wraz z instrukcją jego obsługi na https://przyjazne-deklaracje.pl/jak-zlozyc-deklaracje-dn-1-on-line/. Wypełnienie deklaracji dn-1 jest bardzo proste — wystarczy wypełnić formularz online, wpisując odpowiednie dane. Po ich dokładnym sprawdzeniu i zatwierdzeniu, jednym kliknięciem prześlemy go bezpośrednio do wybranego Urzędu, gdzie trafi w dosłownie kilka minut. Jest to więc bez wątpienia bardzo bezpieczny sposób na rozliczenie. 

Terminowość to jedna z najważniejszych kwestii, jakie musimy wziąć pod uwagę, wypełniając deklarację dn-1. Do kiedy należy ją przesłać? Mamy na to czas do 31 stycznia roku podatkowego. W przypadku, gdy obowiązek podatkowy nabędziemy po tym terminie, na przesłanie deklaracji mamy 14 dni. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl