Czym jest literatura obozowa?
Odmiana gatunku literackiego „literatura obozowa” obejmuje utwory poświęcone szerokiej tematyce II wojny światowej i wszystkiego, co jest z nią związane. Punktem stycznym dla wszystkich książek wchodzących w skład tego szczególnego gatunku, są przeżycia i doświadczenia związane nie tylko z obozami pracy przymusowej, ale i z obozami koncentracyjnymi, np. z Oświęcimiem (Auschwitz). Najczęściej utwory zaliczane do literatury obozowej przybierają formę wspomnień osób, które kiedyś tam były lub miały okazję wysłuchać bezpośredniej relacji byłego więźnia.
Opisy lagrów (obozy pracy w Niemczech) i łagrów (w Rosji) z perspektywy więźniów i przymusowych robotników poruszają serca i umysły. Z tego względu twórczość obozowa jest nie tylko materiałem dokumentacyjnym, opartym na faktach, ale i stanowi próbę artystycznego ujęcia opisywanych zjawisk oraz sposób poradzenia sobie z traumą, jaka towarzyszyła więźniom obozowym po uwolnieniu.
Przykłady literatury obozowej
Z uwagi na fakt, że Polska znajdowała się w centrum wydarzeń z okresu II wojny światowej, a hitlerowskie Niemcy na nią napadły, mamy spore doświadczenie historyczne z obozami zagłady i obozami pracy. W dorobku literackim polskich pisarzy z okresu wojennego nie brakuje przykładów książek, w których drobiazgowo opisywana jest rzeczywistość z jaką zmierzyć musieli się więźniowie takich obozów.
Przedstawicielem gatunku literatury obozowej jest m.in. Zofia Nałkowska, która w swoich „Medalionach” przedstawiła konkretnie i faktograficznie zdarzenia związane z obozami zagłady.
Funkcję tzw. solidarnej pamięci o więźniach obozów pracy, m.in. łagrów i lagrów podjął w „Innym Świecie” Herling-Grudziński. Kto nie czytał tej książki, powinien sięgnąć chociaż po streszczenie utworu - http://inny-swiat.klp.pl/a-6061.html, a dowie się, że mamy tu do czynienia z opisem realiów łagru sowieckiego, ale wynikająca z książki historia głównego bohatera, podkreśla ostateczne zwycięstwo wartości humanistycznych. Czytając „Inny świat”, można podjąć próbę zrozumienia mechanizmów rządzących życiem obozowym oraz przemian, jakim ulega niestety psychika więźniów.