TworzymyGłos Regionu

reklama

Licealistki z Zana kolejny raz w Fundacji prof. Geremka

Czwartek, 22 maja 2014 o 10:56, autor: 4
Licealistki z Zana kolejny raz w Fundacji prof. Geremka

Już po raz trzeci uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie: Sandra Hewusz, Emilia Sobańska i Daria Sobczyk, uczestniczyły w zajęciach Polska w XX wieku – ogólnopolskie warsztaty historycznyne im. Prof. Bronisława Geremka. Celem programu jest wsparcie młodzieży w rozwijaniu zainteresowań historią, w szczególności historią najnowszą, oraz promowanie wiedzy historycznej jako ważnego narzędzia rozumienia współczesnego świata. Zajęcia z historii najnowszej odbywały się tym razem w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Dotyczyły historii i kultury Żydów polskich w XX wieku. Następnie uczniowie z przewodniczką z Muzeum Historii Żydów Polskich przeszli przez teren getta warszawskiego (do pomnika Bohaterów Getta). Licealistki z Zana spotkały się z opiekunem (autorem tej relacji) przy ławeczce - pomniku Jana Karskiego - człowieka, który chciał powstrzymać Holocaust. Później wszyscy uczniowie i opiekunowie zwiedzali Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz zapoznania się z ofertą muzeum, mogliśmy podziwiać najpiękniejszy budynek użyteczności publicznej w Warszawie, zaprojektowany przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. W sobotę wieczorem (17 maja) rozpoczęła sie noc muzeów. Była to okazja do odwiedzenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich i Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich. W Kancelarii Premiera można było zobaczyć m.in. gabinet premiera Donalda Tuska, Salę Frycza-Modrzewskiego (obecna sala posiedzeń rządu), salę świetlikową (sala posiedzeń Rady Ministrów do 2004 roku), gabinet ministra Władysława Bartoszewskiego (wcześniej gabinet premierów PRL i III Rzeczpospolitej od  J. Cyrankiewicza do H. Suchockiej). Poza tym licealistki z klasy dziennikarskiej  mogły "przymierzyć się" do roli rzecznika w Centrum Informacyjnym Rządu. W Muzeum Narodowym wielkie wrażenie zrobiła wystawa prac Gierymskiego, a Grunwald Jana Matejki zachwycił rozmiarem i i rozmachem wizji artysty. W tym roku program warsztatów Fundacji im. Prof. Bronisława Geremka przewiduje również uczestnictwo we wspólnym projekcie z wykładowcami akademickimi na temat Wikipedii. Daria, Emilia i Sandra rozpoczęły w niedzielę (18 maja) wraz z Moniką Koblak i Marcinem Wilkowskim (prowadzącymi zajęcia młodymi naukowcami z ruchu Obywatele Nauki) pracę nad artykułem naukowym na temat wykorzystywania treści internetowych w nauce historii. Tekst: Piotr Sobański Zdjęcia: stypendystki fundacji (uczennice ZANA)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~wschowianka
22.05.2014 12:23

Brawo dziewczyny-życzę wielkich osiągnięć ,a Wschowa ma tylu wybitnych ludzi tylko mało się o nich mówi jeszcze raz wszystkim gratuluję:)

avatar
~czytelnik zw.pl
22.05.2014 12:55

Gratulacje !!! Uczestniczycie w pięknym przedsięwzięciu !!!

avatar
~Kotwicki Jan
22.05.2014 13:42

Szkoda że nie byliście na spotkaniu z Krzysztofem Wyszkowskim ! Ale nic straconego. Obiecał nam dostarczyć wspomnienia Geremka ze Wschowy. Ale te prawdziwe nie pod propagandowe zapotrzebowanie !

avatar
~ja (po komenrarzu o 13.13)
22.05.2014 15:12

...ignorować...tylko ignorować...na to nie ma lekarstwa...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl