Historia powstania w getcie warszawskim
Założone w 1940 roku przez niemieckie władze getto warszawskie było największym gettem żydowskim w okupowanej Europie. Wiosną 1943 roku podjęto próbę zorganizowania buntu w getcie, który miał się przeciwstawić przesiedleniu ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych. Powstanie trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku, a jego przywódcą był Marek Edelman, wybitny kardiolog i kawaler Orderu Orła Białego.
Pamięć o ofiarach
W rocznicę powstania społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie dołącza do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej, rozdając papierowe żonkile. Żonkile te symbolizują nie tylko pamięć o ofiarach Holokaustu, ale także upamiętniają postać Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania. Od 2013 roku papierowe żonkile są rozdawane na ulicach i w instytucjach, by przypominać o tych wydarzeniach.
Patronat Muzeum POLIN
Akcja społeczno-edukacyjna, w ramach której rozdawane są papierowe żonkile, ma na celu przypominanie o historii getta warszawskiego oraz o ludziach, którzy walczyli o godne życie. Patronat nad akcją sprawuje Muzeum POLIN, którego celem jest edukacja i upowszechnianie wiedzy na temat żydowskiej historii i kultury w Polsce.
Źródło: I LO Wschowa