Leszno i Wschowa jako przykład międzywyznaniowego dialogu - seminarium
Piątek, 10 czerwca 2011 o 10:07, autor: rk 0
VIII Polsko-Niemieckie Seminarium "Leszno i Wschowa. Dwa centra międzywyznaniowego dialogu na zachodnich rubieżach dawnej Polski" to naukowe spotkanie studentów i doktorantów trzech uniwersytetów. W dniach 13-18 czerwca 40 uczestników seminarium będzie poznawać dziedzictwo kulturowe ziemi wschowskiej i jej pogranicza
Organizatorami są Zakład Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Teologii Historycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, Uniwersytet w Siegen.
Kierownictwo naukowe nad projektem, realizowanym od ośmiu lat , sprawują prof. dr hab. Jan Harasimowicz (Wrocław), prof. dr hab. Udo Sträter (Halle), prof. dr Veronika Albrecht-Birkner (Siegen).
Nad tegorocznym seminarium patronat honorowy objęli: Marek Kozaczek Starosta Wschowski, Tomasz Malepszy Prezydent Miasta Leszna oraz Krzysztof Grabka Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa.
Wśród grona zaproszonych naukowców jest prof. dr hab. Joachim Bahlcke ze Stuttgartu oraz dr Dietrich Meyer z Herrnhut.
Zaplanowano poznanie świątyń w Rawiczu, Osiecznej, Lubiniu, Kościanie, Grodzisku Wlkp., Rakoniewicach oraz pałaców w Pawłowicach i Rydzynie. Jeden dzień przewidziany jest na zapoznanie się z dziedzictwem Leszna. Oprócz wykładów w ratuszu i wizyt w głównych świątyniach miasta uczestnicy zobaczą wyjątkowe zbiory Muzeum Okręgowego w Lesznie.
We Wschowie badacze spędzą dwa dni. Tu odbędą się ćwiczenia na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim. Studenci podzieleni na grupy będą poznawać płyty nagrobne wschowskich rodzin: Teschnerów, Lamprechtów, Herbergerów i Deutschlaenderów. Prawie tygodniowy pobyt naukowców na historycznej ziemi wschowskiej i zainteresowanie Wschową i Lesznem dowodzą, że dzieje tego regionu i pozostałe ślady są interesujące i stanowią wyjątkową wartość w dziedzictwie europejskim.
Marta Małkus