Czym są wzdęcia?
Wzdęciem najczęściej opisuje się uczucie napompowania brzucha. Tą nazwą określany jest stan wypełnienia gazami jamy brzusznej. Najczęściej pojawiają się one po ciężkostrawnym posiłku czy przejedzeniu. Wzdęcie może także towarzyszyć piciu alkoholu. Lekarze podkreślają, że przyczyną wzdęć najczęściej są niezdrowe nawyki żywieniowe.
Ze wzdęciami możesz mieć do czynienia np. jeżeli nadasz się na noc, zjadasz więcej niż wymaga tego dieta lub Twoje posiłki są tłuste i trudne do przetrawienia. Wzdęcia mogą też wynikać z nietolerancji pokarmowych, np. nietolerancji na laktozę.
Ze wzdęciami mogą wiązać się też częstsze gazy, a nawet biegunka. Z drugiej strony, wzdęcie może pojawić się także jeżeli cierpisz na zaparcia (czyli nie możesz wypróżnić się przez więcej niż 3 dni). Możesz odczuwać wtedy bóle brzucha. Zazwyczaj wzdęcia nie są groźne dla Twojego zdrowia, jednak jeżeli zbyt często się pojawiają, warto skonsultować się z lekarzem. Może on polecić Ci odpowiedni lek na wzdęcia i gazy. Istnieje też spora szansa, że poleci Ci po prostu zmianę nawyków żywieniowych i przejście na lekkostrawną dietę.
Jaki lek na wzdęcia z apteki pomoże?
W aptece znajdziesz wiele skutecznych i delikatnych dla Twojego organizmu preparatów na wzdęcia. Lek na wzdęcia najczęściej dostaniesz w aptece bez recepty. Zwykle są to leki i napary ziołowe takie jak: herbata z mięty czy z rumianku. Napar z mięty korzystnie wpływa na Twój układ trawienny. To znany od wielu, wielu lat w ziołolecznictwie skuteczny lek na wzdęcia i niestrawność po ciężkim posiłku. Napar z rumianku z kolei może złagodzić ból brzucha po przejedzeniu i zniwelować uczucie ciężkości. Dobrze wpływa też na ochronę błon śluzowych żołądka.
Ziołowy skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia to przede wszystkim babka płesznik. Ma dużą zawartość błonnika i możesz dostać ją w każdej aptece. Przy zaparciach możesz też stosować preparaty z senesem. Ale bardzo na nie uważaj! Senes może rozleniwiać jelita i jeżeli będziesz stosować go zbyt często, to zaparcia mogą zacząć zdarzać Ci się regularnie − jelita nie będą chciały trawić bez pobudzenia senesem.
Jeżeli potrzebny jest Ci lek na gazy, możesz sięgnąć po herbatę z kopru włoskiego. Jest ona na tyle delikatna, że można stosować ją nawet u dzieci. Pomaga ona w trawieniu i przynosi ulgę przy wzdęciach i uporczywych gazach.
Co na wzdęcia i zaparcia z domowych sposobów?
Jeżeli masz problem z trawieniem, czujesz się ciężko na żołądku i masz problem z wypróżnieniem, najlepiej przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. W pierwszej kolejności staraj się jeść więcej warzyw, szczególnie tych, które zawierają w sobie błonnik pokarmowy. To usprawni proces trawienia. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego jest też siemię lniane, które polecane jest przy zaparciach.
Na wzdęcia i problemy z trawieniem pomoże Ci też picie odpowiedniej ilości wody. Woda sprawi, że będziesz lepiej trawić, a wypróżnienia staną się łatwiejsze. To też może pomóc Ci z szybszym opróżnieniem jelit i pozbyciem się uczucia napompowania żołądka.
Istnieje wiele sprawdzonych i delikatnych sposobów na pozbycie się wzdęć. Najwięcej z nich ma delikatny ziołowy skład. Jednak jeżeli chcesz uniknąć wzdęć, gazów czy zaprać w przyszłości, przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym i staraj się zachować zdrową i lekkostrawną dietę bogatą w błonnik.
Źródła:
- https://drmax.pl/blog-porady/farmaceuta-radzi-domowe-sposoby-na-zaparcia/
- https://drmax.pl/blog-porady/problemy-z-trawieniem-po-wigilijnej-uczcie-jak-im-zapobiec/