TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leasing dla zadłużonych

Środa, 19 października 2022 o 11:14, autor: 0
Leasing dla zadłużonych

Jakiś czas temu taka oferta jak „leasing dla zadłużonych” w ogóle nie była dostępna. Po to w końcu powstały bazy jak BIK czy KRD, by wskazywać nierzetelnych kontrahentów. W rzeczywistości przejściowe problemy z płatnościami, przez które również można na takie listy trafić, wcale nie muszą przesądzać o braku wiarygodności płatnika. Dlatego niektóre towarzystwa leasingowe udzielają kredytu zaufania przedsiębiorcom i zapewniają leasing dla zadłużonych. Na czym polega taka oferta i komu jest dedykowana?

Skąd towarzystwa leasingowe wiedzą o zadłużeniach klientów?

Na rynku finansowym działa przynajmniej kilka baz, do których podmioty gospodarcze mogą dopisywać nieterminowych płatników. Największą jest BIK - Baza Informacji Kredytowej. Tam trafiają osoby, które nie wywiązują się z umów bankowych. Brak spłaty zadłużenia na karcie kredytowej, czy opóźnienia w spłacaniu rat mogą być więc powodem trafienia na taką listę. Drugim spisem jest KRD - Krajowy Rejestr Dłużników. Tutaj dłużnika może zgłosić każdy, nawet osoba fizyczna, której płatnik zalega z płatnościami. Można tam trafić m.in. za nieopłacone rachunki za prąd, brak opłacenia faktury czy zaleganie z wynagrodzeniem. Takie bazy dostępne są również dla towarzystw leasingowych, które chcąc uchronić się przed niewiarygodnymi klientami, weryfikują tego typu bazy. Dane osobowe w każdej z baz przechowywane są przez 3 lata, ale np. w KRD widnieje zapis, iż dane są usuwane nie później niż do 10 lat od momentu przekazania ich przez wierzyciela. To oznacza, że jeśli baza nie jest akutalizowana, to wpis może widnieć znacznie dłużej niż 3 lata.

Jak wygląda leasing dla zadłużonych?

Taki leasing dla zadłużonych charakteryzuje się podobnymi zasadami, jak tradycyjny leasing, z tą różnicą, że negatywna historia w KRD, BIK czy BIG nie wpływa na decyzję o przyznaniu leasingu. To oznacza, że klient podpisuje umowę leasingowych i może korzystać z pojazdu na standardowych warunkach. Umowa leasingowa zawierana jest wtedy na minimum dwa lata, a maksymalnie na pięć lat. Podstawą przyznania pojazdu i podpisania umowy jest również wniesienie wkładu własnego. Jego wysokość uzależniana jest od polityki wewnętrznej danego towarzystwa leasingowego, najczęściej jednak wynosi 10 lub 20% wartości samochodu. Procedury przyznania leasingu są jednak nieco ograniczone i sprowadzają się jedynie do okazania dowodu osobistego bądź zaświadczenia o zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Jakie pojazdy oferowane są na leasing dla zadłużonych?

Również w leasingu dla zadłużonych oferowane są pojazdy zarówno osobowe, dostawcze, jak i ciężarowe. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wprowadzenie nie tylko samochodów z rynku pierwotnego, ale również wtórnego. To bowiem pozwala wybrać też starsze roczniki, najczęściej do 10 lat i znacząco obniżyć koszty użytkowania oraz zorganizować gotówkę na wkład własny. Jeśli bowiem wartość samochodu nie przekracza 15 000 złotych, a wkład własny wynosi 10%, to przedsiębiorca przy podpisaniu umowy, musi dysponować kwotą zaledwie 1500 złotych, by móc zacząć użytkować dany pojazd przez pięć kolejnych lat.

W ofercie wielu towarzystw leasingowych znajdują się też auta poleasingowe, a więc takie, które są zwracane po zakończeniu umowy przez klientów. Te są skrupulatnie sprawdzane pod względem technicznym, dzięki czemu ich nowy użytkownik otrzymuje gwarancję sprawnego i niezawodnego pojazdu.

Czy leasing dla zadłużonych jest drogi?

Każdy leasing oznacza pewne koszty dla przedsiębiorcy. Co miesiąc bowiem trzeba regulować ratę leasingową. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing przez pięć lat, to musi mieć pewność, że przez ten czas będzie dysponował środkami, by regularnie uiszczać zobowiązania. Leasing dla zadłużonych może odznaczać się nieco wyższą kwotą raty. W ten sposób towarzystwa leasingowe zabezpieczają się przed ewentualną stratą, jeśli klient rzeczywiście przestałby wywiązywać się z warunków umowy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to i tak znacznie tańsza alternatywa, niż obciążenie budżetu kwotą na zakup pojazdu ze środków własnych, pożyczki z instytucji parabankowej czy prosperowanie bez środka transportu. Jeśli końcowa rata jest zbyt wysoka, warto przeanalizować wybór tańszego czy starszego modelu, by obniżyć kwotę raty, ale także i wkładu własnego.

Firma oferująca leasing dla zadłużonych

Jedną z firm leasingowych, która oferuje tzw. leasing dla zadłużonych, jest Internetowy Fundusz Leasingowy S.A.. Można skontaktować się z nią:

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl