Oświetlenie pomocnicze – bo lampy wiszące to nie wszystko…
Lampy wiszące to niezmiennie rozwiązanie, które najchętniej wykorzystujemy w charakterze oświetlenia głównego. Dobra informacja jest jednak taka, że coraz częściej dostrzegamy plusy płynące ze zróżnicowanego oświetlenia, tym samym coraz chętniej sięgając po oświetlenie pomocnicze. W tym celu najczęściej stosujemy lampy stołowe oraz podłogowe, choć trzeba przyznać, że kinkiety także zyskują coraz większą popularność.
Zróżnicowane oświetlenie daje nam możliwość polepszenia proporcji wnętrza i ukrycie jego mankamentów. Chcecie optycznie powiększyć nieduży pokój? W przypadku wąskich pomieszczeń, dobrym pomysłem okazuje się oświetlenie jednej z krótszych ścian. Umiejętnie rozplanowane oświetlenie pozwoli nam modelować kształt wnętrza, jak również zaakcentować te elementy jego wystroju, które prezentują się najkorzystniej.
Oświetlenie do salonu – postaw na różnorodność
Oświetlenie pomocnicze skrywa w sobie nie tylko wiele walorów praktycznych, ale i sporą dawkę dekoracyjności. Warto to wykorzystać w szczególności w trakcie planowania wystroju salonu. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, aby oświetlenie do salonu znajdowało się na różnych wysokościach. Ten prosty zabieg pozwoli nam zdynamizować wystrój wnętrza, a tym samym uniknąć monotonii, która jest zabójcza dla każdej aranżacji. Oświetlenie pomocnicze warto również wykorzystać do ożywienia nudnego i pustego kąta pomieszczenia.
Niby większość z nas ma świadomość, że oświetlenie do salonu powinno być zróżnicowane, jednak często zdarza nam się mieć problem z jego sensownym rozplanowaniem. O czym szczególnie warto tutaj pamiętać? Zarówno w przypadku lamp stołowych, jak i podłogowych, przy planowaniu ich ustawienia koniecznie uwzględnijcie lokalizację gniazdek elektrycznych. Im bliżej kontaktu ściennego, tym mniej widoczny będzie mało estetyczny kabel.
Lampy stołowe w sypialni – nie tylko jako lampki nocne
Lampy stołowe to najczęstsze rozwiązanie, które wykorzystujemy w charakterze oświetlenia do sypialni. Najczęściej jednak ograniczamy ich zastosowanie wyłącznie do roli lampek nocnych, ustawionych na blatach stolików lub szafek nocnych. I tutaj od razu dobra rada – kupując lampki nocne, pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu wielkości ich podstaw do rozmiaru blatów mebli, na których zostaną ustawione. Starajmy się unikać sytuacji, w której podstawa lampy zajmuje więcej niż 1/3 powierzchni blatu.
Zdecydowanie warto też wykorzystać lampy stołowe w sypialni w charakterze czysto dekoracyjnym. Jeśli tylko metraż na to pozwala, ustawcie dodatkową lampę stołową na blacie komody, konsoli lub parapetu. Dyskretne i nastrojowe światło w sypialni zawsze jest przecież mile widziane. I nie myślcie sobie, że ta dodatkowa lampa stołowa musi być bliźniaczo podobna do lampek nocnych. To nawet lepiej, jeśli będzie się od nich różnić – dzięki temu w łatwy i skuteczny sposób ożywicie nieco wystrój swojej sypialni.
Lampki biurkowe – jak wybrać odpowiedni model?
Lampy stołowe to również niezastąpione oświetlenie w trakcie pracy lub nauki. Jeżeli planujecie je wykorzystać właśnie w tej roli, wybierajcie przede wszystkim te modele, które są stosunkowo lekkie i łatwe do przemieszczenia, a w dodatku wyposażone w odpowiednio długi przewód (min. 150 cm). Jest to istotne zwłaszcza wtedy, jeśli z biurka korzystać będzie zarówno prawo-, jak i leworęczna osoba. Dlaczego? Bo lampka biurkowa powinna się wtedy znajdować po przeciwnych stronach blatu.
W przypadku osób praworęcznych, lampka biurkowa powinna znajdować się po lewej stronie, w przypadku leworęcznych – po prawej. Dzięki takiemu ustawieniu ręka pisząca nie będzie przesłaniać światła. Pamiętajcie również o odpowiedniej wysokości – przyjmuje się, że źródło światła powinno znajdować się na wysokości ok. 35 cm. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika, ta wysokość może się jednak różnić, dlatego warto wybierać zwłaszcza lampki biurkowe z regulowaną wysokością i możliwością dostosowania kierunku padania światła.