Ze srebra
Sztućce mogą być wykonywane między innymi z czystego srebra. Komplety takie uważane są za bardzo ekskluzywne, co często jest jednoznaczne z wysoką ceną zestawów. Srebrne sztućce są także niezupełnie łatwe w utrzymaniu. Do ich pielęgnacji wykorzystuje się zazwyczaj specjalistyczne preparaty, a mycie ich odbywa się ręcznie. Takie utrzymanie sztućców może być więc dla niektórych nieco problematyczne, a nawet i uciążliwe. Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż srebrne sztućce mogą odbarwić się poprzez kontakt z niektórymi potrawami, na przykład takimi, które w swym składzie uwzględniają obecność jajek.
Ze stali nierdzewnej
Najpopularniejszym obecnie materiałem, z którego wykonuje się sztućce, jest stal nierdzewna. Stanowi ona stop żelaza, węgla oraz chromu. Odpowiednio dobrane proporcje stopu decydują o wysokiej odporności sztućców na uszkodzenia, a także działanie niskich bądź wysokich temperatur. Sztućce te, w przeciwieństwie do delikatnych sztućcow srebrnych, nie wymagają aż tak specjalistycznej pielęgnacji - można myć je przykładowo w zmywarce, jednak należy uważać na działanie silnych detergentów, które mogą doprowadzić do ich zarysowania.
Inne rodzaje
Do wyboru mamy także sztućce platerowane, czyli takie, które pokryte są dodatkową powłoką - na przykład ze srebra bądź złota. Niektórzy decydują się również na sztućce oksydowane - te, których barwa powstaje wskutek czernienia stali, co skutecznie zabezpiecza sztućce przed korozją, a przy okazji - czyni je efektownym elementem zastawy.
A więc które z nich wybrać?
Najbardziej praktyczne, a przez co i najpopularniejsze, są niewątpliwie sztućce ze stali nierdzewnej. Możemy zdecydować się przykładowo na powszechnie znane sztućce Hefra. Doskonale nadają się one przede wszystkim do codziennego użytku. Jeśli zaś myślimy o wyborze sztućców, które będziemy chcieli wykorzystać podczas bardziej oficjalnych spotkań, postawmy raczej na sztućce srebrne. Te będą prezentować się niewątpliwie efektownie, dodając zastawie szyku i elegancji.