TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kroplówki witaminowe - na czym polegają wlewy?

Piątek, 27 stycznia 2023 o 19:25, autor: 0
Kroplówki witaminowe - na czym polegają wlewy?

Przyjmowanie witamin i suplementów diety to już obecnie standard. Tempo życia, niedobory składników odżywczych, stres i choroby cywilizacyjne sprawiają, że coraz więcej osób odczuwa negatywne skutki braku witamin w organizmie. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem było doustne przyjmowanie preparatów – w formie pigułek, kapsułek, tabletek musujących, wzbogacanych napojów a nawet słodyczy z witaminami. W skrajnych przypadkach zachodziła również konieczność podawania ich dożylnie, w postaci zastrzyku. Współczesna medycyna proponuje jeszcze jedną opcję: kroplówki witaminowe. Na czym polegają, jakie są ich rodzaje i kto może je bezpiecznie stosować?

Czym są kroplówki witaminowe?

Kroplówka witaminowa jest nową formą suplementacji. Polega ona na podaniu witamin do organizmu właśnie w postaci bezpośredniego wlewu dożylnego. Zabiegów można dokonywać zarówno w szpitalu, jak i na terenie przychodni, poradni specjalistycznych, a nawet niektórych wyspecjalizowanych zakładów kosmetologicznych, jak również we własnym domu. W większych miastach powstają nawet nowe lokale usługowe – tzw. bary witaminowe, specjalizujące się właśnie w tego typu usługach. Kroplówki witaminowe zalicza się czasami nawet do działań z zakresu tzw. biohackingu, czyli kontrowersyjnych metod świadomego wpływania na organizm w celu wydłużenia życia, polepszenia jego jakości lub zyskania pewnych przymiotów, przy pomocy zarówno medycyny naturalnej i alternatywnej, jak i najnowszych zdobyczy technologicznych.

Wlewy witaminowe stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie konsumentów, pragnących szybko, wygodnie i bezpiecznie uzupełnić braki składników niezbędnych do prawidłowego działania organizmu, bez obciążania żołądka. Podanie składników bezpośrednio, dożylnie, przekłada się na znacznie lepsze wchłanianie niż w przypadku tradycyjnych preparatów doustnych.

 

Jakie są rodzaje kroplówek witaminowych?

Najczęściej stosowane są wlewy multiwitaminowe. Zawierają one kompleks witamin i minerałów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, często występujących u ludzi w zbyt niskich stężeniach. Do standardowego zestawu należą m.in. wit. A, B, C, D, E, biotyna, kwas foliowy, sód, potas, magnez i wapń.

Poza koktajlem multiwitaminowym, można wykupić wlew skomponowany z myślą o konkretnym typie pacjenta – np. dla kobiet planujących ciążę, dla osób aktywnych fizycznie, dla osób pracujących umysłowo. Bywają polecane także osobom starszym oraz cierpiącym z powodu niedożywienia, np. w przebiegu choroby nowotworowej czy zaburzeń wchłaniania w jelicie cienkim. Wlewy witaminowe mogą służyć również jako pomoc doraźna – są wykonywane w celu zniwelowania objawów zatrucia alkoholowego, czyli potocznie mówiąc – kaca.

 

Jak przebiega procedura wlewu?

Najczęściej kroplówki witaminowe przyjmowane są w okresie osłabionej odporności – np. po chorobie, w okresie jesienno-zimowym czy w trakcie szczególnego nasilenia występowania chorób wirusowych na danym obszarze. 

Podanie kroplówki wymaga zastosowania wkłucia i założenia wenflonu przez specjalistę. Kaniula do wlewu witaminowego nie różni się niczym od tego, z pomocą którego dochodzi do podania leków w formie kroplówki – rodzaje wenflonów możesz zobaczyć tutaj: https://mercant.pl/wenflony,c58,pl.html. Czas zejścia wlewu to ok. pół godziny – pacjent powinien wówczas znajdować się w pozycji leżącej lub półsiedzącej, w relaksującej atmosferze.

 

Kto może stosować kroplówki witaminowe?

Wlewy witaminowe w formie terapii to temat dyskusyjny. Nie stanowią one terapii ani alternatywnej metody leczenia. Są formą suplementacji mającej zastąpić podaż doustną. Rzecznik Praw Pacjenta akcentuje konieczność poprzedzenia wlewu badaniami mającymi potwierdzić faktyczne występowanie deficytów danych witamin czy mikroelementów u konkretnego pacjenta. Tym niemniej również lekarze stosują wlewy witaminowe jako sposób na szybkiej uzupełnienie niedoborów, zwłaszcza jeśli wchłanianie w przewodzie pokarmowym jest utrudnione (sytuacja powszechna np. przy niedoborach wit. B12).

Nie istnieją wyraźne przeciwwskazania do przyjmowania wlewów witaminowych, poza ciężką chorobą psychiczną. Tym niemniej przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu, warto zasięgnąć opinii lekarza oraz wykonać niezbędne badania.

 

Koszt jednej kroplówki witaminowej to najczęściej kilkaset złotych i nie podlega on refundacji. Czy warto wyłożyć takie pieniądze na jeden wlew? Zdania w tym temacie są podzielone – zwolennicy takiej suplementacji podkreślają jej kompleksowość, szybkość i skuteczność, przeciwnicy – brak jednoznacznych naukowych dowodów oraz możliwość wystąpienia efektów ubocznych – np. na skutek uczulenia na któryś ze składników. Jeżeli więc decydujesz się na wlew witaminowy, zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo – skorzystaj z usług punktu gwarantującego obecność lekarza, natomiast procedurę poprzedź wykonaniem badań.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl