Prace remontowe Kripplein Christi polegały na wymianie pokrycia dachowego, remontu konstrukcji więźby dachowej oraz wymiany instalacji odgromowej. W konferencji podsumowującej te prace wzięli udział burmistrzowie Wschowy – Konrad Antkowiak oraz Marta Panicz-Szajnkenig, dr Barbara Bielis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze oraz dr Peter Schabe z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz.
- Wojewódzki Lubuski Konserwator Zabytków w Zielonej Górze wsparł tę inwestycję w wysokości 20 tysięcy złotych, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył na ten cel 180 tysięcy złotych. Natomiast Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz - 120 tysięcy złotych. Udział gminy wyniósł około 50 tysięcy złotych - mówił burmistrz Konrad Antkowiak - Miejmy nadzieję, że w przyszłości znajdziemy rozwiązanie dla Kripplein Christi i otworzymy je dla zwiedzających, tak dla mieszkańców, jak i turystów.
Barbara Bielinis-Kopeć przyznała, że Kripplein Christi, to ważny obiekt nie tylko dla Wschowy, ale i całego regionu.
- Na pewno warto zastanowić się nad tym, jakim celom obiekt powinien służyć - mówiła Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków - nikt chyba nie ma wątpliwości, że budynek powinien żyć, powinien być dostępny dla wszystkich osób, w nowej funkcji, już nie sakralnej, ale na pewno znajdzie się godna funkcja dla tego obiektu.
Na pytanie, co stoi na przeszkodzie, aby obiekt otworzyć dla mieszkańców, Barbara-Bielinis-Kopeć zwróciła uwagę na to, że przede wszystkim budynek musi spełniać warunki bezpieczeństwa.
- Zwracaliśmy uwagę na to już kilka lat temu - mówiła pani Konserwator - wtedy był do remontu dach. Już wtedy mówiliśmy, że jeżeli to będzie bezpieczny obiekt, to dlaczego by nie wchodzić do niego? Można. Należałoby zadbać jedynie o to, żeby móc się tam bezpiecznie przemieszczać. Na pewno należałoby dodatkowo przygotować ekspertyzę, która by nam pomogła w odpowiedzi na to pytanie. Na pewno potrzebna jest zgoda nadzoru budowlanego. Gdyby te wszystkie warunki spełnić, to wydaje mi się, że obiekt mógłby być od czasu do czasu udostępniany.
Jakie zdaniem pani Konserwator potrzebne są dalsze prace w Kripplein Christi?
- Warto zabezpieczyć otwory okienne - mówiła - warto podjąć działania, związane z wewnętrzną konstrukcją budynku. Znajdują się tam wzmocnienia pomiędzy emporami. Chodzi o to, żeby móc je zdjąć, ponieważ dzisiaj one uniemożliwiają swobodną komunikację wewnątrz zboru. Ale żeby te wzmocnienia zdjąć, trzeba się przekonać, że budynek jest dobrze zabezpieczony.
Dr Peter Schabe z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz przypomniał z kolei, że współpraca fundacji ze Wschową ma miejsce dzięki staraniom dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Marty Małkus.
- Pani Marta Małkus nawiązała kontakt z rządem federalnym, rząd federalny skontaktował się z nami i tym samym mogliśmy przekazać fundusze na naprawę Kripplein Christi - mówił Peter Schabe - same środki pochodzą z rządu niemieckiego, który utworzył specjalny program, mający na celu utrzymanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego, onegdaj niemieckiego, a dzisiaj traktowanego jako dziedzictwo Europy.
Łączny koszt inwestycji wyniósł około 370 tysięcy złotych.
Zadanie pn. Wschowa, kościół poewangelicki pw. Żłóbka Pana Jezusa (XVII w.): remont konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa.
Wymiana pokrycia dachowego została w roku 2018 dofinansowana przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz ze środków Niemieckiej Republiki Federalnej
Zadanie zrealizowano również przy pomocy finansowej Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
(rak)