Niezależnie od tego, czy obracamy miliona złotych, czy też zamierzamy zainwestować niewielkie oszczędności, sposób działania na tego typu rynkach jest zawsze dokładnie taki sam. Wszystko sprowadza się albo do zakupu danego aktywa taniej i sprzedaniu go drożej, albo spekulowaniu na temat nadchodzącej zmiany kursów czy cen. Nie pozostaje nic innego, jak przyjrzeć się temu nieco bliżej!
Kontrakty CFD - jakie są cechy charakterystyczne?
Kontrakty CFD to po prostu kontrakty na różnicę kursową lub cenową, które przybierają formę umowy zawieranej pomiędzy brokerem a inwestorem. Większość z nich ma charakter spekulacyjny, a więc nie dochodzi do rzeczywistej zmiany właściciela danych aktywów, lecz jedynie zakładu o to, jak zmienią się poszczególne dane. Kontrakty CFD spotykamy na wielu rynkach, w tym nie tylko na tradycyjnej giełdzie, ale też na Forexie czy giełdzie krypto. Bardzo ważne jest więc zrozumienie podstawowych mechanizmów, na których opiera się ten segment, a następnie wykorzystanie ich na własną korzyść.
Na co uważać przy zawieraniu kontraktów CFD?
Zawarcie kontraktu CFD nie jest trudne i wbrew pozorom nie wymaga wielu formalności, dzięki czemu obie strony oszczędzają sporo czasu i energii. Najważniejsze jest jednak to, aby znaleźć odpowiednią platformę inwestycyjną i założyć na niej rachunek maklerski. W ten sposób uzyskujemy dostęp do światowych rynków i możemy w pełni z nich korzystać, w tym zarówno nabywać, jak i zbywać akcje, udziały itd. Obie strony rozliczają następnie, na podstawie zapisów umowy, różnicę kursową czy cenową, która zaistniała pomiędzy rozpoczęciem, a zakończeniem transakcji. Bardzo często decydują się też na zastosowanie tzw. dźwigni finansowej, a więc wirtualnego podbicia kwoty danej inwestycji, co wiąże się ze wzrostem zarówno wygranej, jak i potencjalnej przegranej.
Handel CFD - o czym jeszcze pamiętać?
Przede wszystkim warto być na bieżąco ze wszelkimi zmianami na rynku, a przynajmniej śledzić te obszary, które nas w największym stopniu interesują. Kontrakty CFD trading można zawierać na różne sposoby, w tym zarówno grać na wzrostu, jak i spadki. To natomiast sprawia, że inwestowanie jest dynamiczne i mamy na tym polu mnóstwo możliwości. Oczywiście, zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i inwestować bez emocji, które mogłyby pokrzyżować nasze plany.