reklama
Opłata adiecancka może mieć różną wysokość dla wzrostu wartości w wyniku podziału i inną dla wzrostu wartości z tytułu poczynionych inwestycji przez gminę. Nie mądrz się chłopie jak Lepper w sejmie, bo jesteś śmieszny. Niech ktoś najpierw pokaże uchwałę rady gminy to zobaczymy.
@ chłop Paragraf 1 punkt b zmienił się z 5% na 15 %. Przeczytaj następnie paragraf 2 i napisz do centrali czopkowców jakie teraz masz nowe głupoty pisać bo te poprzednie właśnie czytelnicy wyśmiali. § 1. Ustala się stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału w wysokości: 27% różnicy wartości nieruchomości przed i po podziale, w przypadku wydzielenia z nieruchomości dzielonej działek gruntu pod drogi publiczne, które z mocy art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami przechodzą na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa 15% różnicy wartości nieruchomości przed i po podziale w pozostałych przypadkach § 2. Ustala się stawkę procentową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowaną budową urządzeń infrastruktury technicznej w wysokości: 30% różnicy pomiędzy wartością, jaka nieruchomość miała przed wybudowaniem dróg, a wartością, jaka nieruchomość ma po ich wybudowaniu, dla właścicieli i wieczystych użytkowników nieruchomości, którzy nie współfinansowali budowy dróg 20 % różnicy pomiędzy wartością, jaka nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej (urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych), a wartością, jaka nieruchomość ma po ich wybudowaniu, dla właścicieli i wieczystych użytkowników nieruchomości, którzy nie współfinansowali budowy urządzeń infrastruktury technicznej 0 % różnicy pomiędzy wartością, jaka nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaka nieruchomość ma po ich wybudowaniu, dla właścicieli i wieczystych użytkowników nieruchomości, którzy współfinansowali budowy urządzeń infrastruktury technicznej.
No dobrze, przyjmijmy hipotetycznie ,że udało mi się kupić za „guziki” ( 15tys za jeden hektar) 20ha ziemi rolnej, a w z wiązu z wiekiem mam już „walizki spakowane-te czekają u drzwi” i chciałbym ”przed wyjazdem” po połowie przekazać ,to moim dzieciakom. Oczywistą rzeczą jest ,że muszę areał podzielić, ale czy w związku z tym wartość 1ha wzrośnie??? No nie!!! Więc skąd opłata adiacencka??? Przecież ja nie mam bladego pojęcia ,jak zagospodarują darowany grunt obdarowani. Powiem więcej, że jeżeli darowizna tyczy się osób „w linii prostej” pokrewieństwa ,to nawet ten „jamochłon” zwany państwem , daninę odpuścił . Przykład drugi(oczywiście hipotetyczny):Na ulicy „N” zrobiono chodnik, a tam obok siebie stoi mały, nisko budżetowy jednorodzinny domek i rezydencja o wartości 50mln pln. Oczywista rzecz ,działki mają taką samą powierzchnię .Czy opłata adiacencka naliczana będzie od wartości CAŁEJ nieruchomości ,czy też tylko od wartości ziemi???